13.04.2012

Çocukların Hafıza Ve Zekasını Geliştiren Oyunlar


Çocukların Hafıza Ve Zekasını Geliştiren Oyunlar

Son yıllara kadar çocuk gelişim uzmanları oyun zamanının özellikle çocukların beyinlerinin ve kişiliklerinin gelişmesi için çok önemli olduğunu hem vurgulamışlar, hem de oyun oynamanın faydalarına inanmışlardır.

Son yıllara kadar çocuk gelişim uzmanları oyun zamanının özellikle çocukların beyinlerinin ve kişiliklerinin gelişmesi için çok önemli olduğunu hem vurgulamışlar, hem de oyun oynamanın faydalarına inanmışlardır. Ancak son yıllarda ortaya çıkan araştırma sonuçları bunun tam aksini söyleyerek yeni bir öğrenme devriminin kapısını aralıyor. Bu sonuçlara göre her oyun değil, sadece yaratıcı ve hayal gücünü geliştiren oyunlar çocukların beyin ve kişilik gelişimlerine önemli katkılarda bulunuyor.
Bu son araştırmaları gözden geçirdikten sonra, 3 ile 7 yaş arasındaki çocukların hafıza ve zeka gelişimi için birçok bilimsel araştırmayı inceleyerek hazırlamış olduğum "Çocuk, Zeka ve Hafıza" setinin son iki CD’sini "hafızayı ve zekayı geliştiren oyunlar"ı içerecek ş
ekilde hazırlamakla ne kadar isabetli bir iş yapmış olduğumu düşündüm hemen. Bunu daha önce de www.megahafiza.com web sitemizde çocukların 3 ile 7 yaş arasındaki eğitimlerinin çok önemli olduğu ve bu dönemde beyin gelişimine uygun olmayan eğitim ve oyunların zamanı boşuna sarfetmekten başka birşey olmadığını vurgulamıştım. Henüz çocukların eğitiminde telafisi mümkün olmayan iki olayı okumamış olan okurlarımıza aşağıdaki başlığa tıklayarak ilgili bölümü okumalarını tavsiye ediyorum.

Çocukların Eğitiminde Telafisi Mümkün Olmayan İki Şey Nedir?

Dünyanın hemen hemen her yerinde anne ve babalar oyun zamanının çocuklar için verimli geçen zamanlar olmadığını düşünmüşler ve hep bu zamanın boşa sarfedildiğine inanmışlardır. Anne babalar bunun yanında, zor rekabet şartlarından dolayı, çocukların gelecekteki okul başarılarını garanti altına almak için çocukların oyun zamanlarını azaltmaya çalışarak, onları hep okulda görecekleri konulara yönlendirmeye çalışmışlardır ve halen de bunu yapmaya devam etmektedirler.

Ancak son araştırma sonuçları, anne ve babaların özellikle yaratıcı düşünmeyi ve zeka gelişimini sağlayan oyun zamanlarının çocukların gelecekteki okul başarısındaki katkısının önemini anlamaya çalışmaları gerektiğini vurguluyor. Son zamanlarda bu yönde ortaya çıkan veriler, araştırmalar, bilimsel makaleler ve kitaplar anne babaların dikkatini tüm dünyada yaratıcı oyunlar konusuna çekiyor. Hafıza ve zekayı geliştiren yaratıcı oyunlar çocukların hayatına yeni ve taze bir hava katacak gibi görünüyor. Türkiye’de Mega Hafıza’yı takip eden anne ve babaların bu konuda endişe etmemeleri gerektiğini vurgulamalıyım. Çünkü "Çocuk, Zeka ve Hafıza" seti çocukların hafıza ve zekalarını geliştiren eğitimlerin yanında, yaratıcı oyunları da setin içinde kapsamıştır. Gerçekten de yaratıcı oyunlar çocukların gelecekteki okul başarısını da garanti altına alacak faaliyetlerdir. Çünkü bu faaliyetler bir bakıma hem oyun, hem de bir çeşit öğrenmedir.

Çok basit bir örnek vermek gerekirse; Küçük çocuğunuza renkleri öğretmek istediğinizi kabul edelim. Tüm renkleri birlikte öğretmeye kalkmak yerine öğrenmeyi kademe kademe yapmalısınız. Ona oyun oynamak için yürüyüşe çıkmayı teklif edebilirsiniz. Yürürken iki farklı araba rengi seçip, örneğin "kırmızı" arabalar benim, "yeşil" arabalar senin diyebilirsiniz. Bu oyuna çıkmadan önce cebinize çeşitli düğme, aynı cins bozuk para veya fasulye gibi bir değerlendirme objesi de almalısınız. Örneğin cadde veya sokakta yürürken "kırmızı" arabayla karşılaşınca ben bir düğme kazanacağım, "yeşil" araba ile karşılaşınca sen bir düğme kazanacaksın ve ceplerimize koyacağız dersiniz. Böyle bir oyun çocuğun çok hoşuna gidecektir. Sürekli caddeden geçen "kırmızı" ve "yeşil" arabaları takip etmeye başlayacaktır. Kendi rengi geldiğinde sizden bir düğme isteyecektir. Oyunun sonunda kimin kazandığını anlamak için kimin cebinde daha çok düğme olduğuna bakmanız, ona ayrıca farkında olmadan matematiksel olarak miktarları mukayese etme ve anlama becerisini de uygulayarak kazandıracaktır. Bu tip oyunları düşünerek keşfetmenize gerek yok. Bu tip oyunların hepsi Mega Hafıza’nın "Çocuk, Zeka ve Hafıza" setinde mevcut. Size sadece bu oyunları inceleyerek, çocuğunuz için seçip, uygulamak düşüyor.

Normal oyunlar ve yaratıcı öğrenme oyunları iki ayrı sonuçlar doğuran iki farklı konsepttir. Normal oyunlar çocuğunuzun hayatının bir parçası olsa da, sizin beklediğiniz gibi hafıza ve zekayı geliştiren sonuçlar doğuran olaylar değiller. Bunun yanında yaratıcı oyunlar, çocuğun hayatında yaratıcı düşünme, mükemmelleşme, odaklanma, disipline olma, istek gücü, sosyal beceriler, kişisel sağlamlık, ileri düşünme becerileri ve kendine güven gibi katkılar sağlayan faaliyetlerdir.

Bir anne veya baba olarak çocuğunuzun geleceğine yaratıcı oyunlarla katkıda bulunmak ve onun hayatında telefisi mümkün olmayan olayların olmamasını sağlamak için Mega Hafıza’nın "Çocuk, Zeka ve Hafıza" setini bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Bu set sadece onların değil, sizin de düşünme tarzınızı değiştirecek.

.ALINTIDIR.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen