10.02.2012

Rus Bilim Adamları Dünyanın Sırrını Çözecek 40 Litre Suyla Eve Dönüyor


Rus Bilim Adamları Dünyanın Sırrını Çözecek 40 Litre Suyla Eve Dönüyor

Rusya Arktik ve Antarktika Araştırmalar Merkezi’nden (AARI) bilim adamları, Antarktika’da 3 bin 700 metre derinde keşfettikleri Vostok Gölü’nden aldıkları 40 litrelik örneği Rusya’ya getirerek inceleyecek.

Rusya Arktik ve Antarktika Araştırmalar Merkezi’nden (AARI) bilim adamları, Antartika’da 3 bin 700 metre derinde keşfettikleri Vostok Gölü’nden aldıkları 40 litrelik örneği Rusya’ya getirerek inceleyecek.

Rus bilim adamlarının 30 yıldır süren çalışmaları tarih öncesi döneme ait buzul altı gölünü ortaya çıkarırken, veriler başka gezegenlerde benzer çalışmalara ışık tutacak. Moskova’da laboratuarlarda yapılacak incelemelerin ardından milyonlarca yıl geçmişe ait gizli bilgiler, iklim değişiklikleri ve canlı yaşamla ilgili bulguların ortaya çıkması bekleniyor.


Ancak Rus bilim adamlarına göre gölün yüzeyinden alınan donmuş tabaka canlıların yaşaması için elverişli olmayabilir. 2014’e kadar devam edecek kazılarla gölün tabanına ulaşılmasının ardından daha büyük keşiflerin yapılabilmesi mümkün olacak.

Vostok Gölü’nden çıkacak bir kısım tarih öncesi mikroorganizmaların yeryüzüne yayılması endişesi ile 1998’de benzer bir çalışma göle 130 metre kala sonlandırılmıştı.

Russia Today televizyonuna değerlendirmede bulunan hidrobiyoloji uzmanı Vasiliy Pajarvi, hedeflerinin buzulu mümkün olduğunca daha derin kazarak 400 bin yıldan beri korunan hava kabarcıklarına ulaşmak ve içindeki karbondioksit oranını ölçmek olduğunu söyledi.

Dünyada 20 milyon yıl boyunca gizli kalmış başka hiçbir yerin olmadığını savunan AARI Başkanı Valery Lukin ise, keşfi "bilinmeyenle karşılaşmak" olarak tanımladı.

Kamp sorumlusu Viktor Vinogradov ise havaların eksi 74 dereceye kadar düştüğünü, en soğuk hava olarak eksi 89 derece kaydettiklerini ifade ederek, “Şubat sonuna ve Mart başına doğru havalar iyice soğuyacak. Bu şartlarda uçakların çalışması da imkansız” hatırlatmasında bulundu.

Şimdi bilim adamları özel steril konteynır içine yerleştirdikleri tarih öncesi döneme ait hazine ile Rusya’ya dönüyor. Rus bilim adamları heyeti bölgede incelemeleri sürdürmek üzere yeniden Antarktika’ya gidecek. Bilim adamları göl yüzeyine bir robot göndermeyi de planlıyor.

Vostok Gölü, Antarktika'daki yaklaşık 400 bilinen buzul altı gölünün en büyüğü ve korunaklı olanı. İlk kez 1959-1964 yılları arasında yapılan sismik araştırmalarda keşfedilen ve yaklaşık 15 bin kilometrekare yüzeye sahip olan gölün üzerindeki buz tabakasının 400 bin yaşında, gölün kendisinin ise 20 milyon yaşında olduğu sanılıyor. CİHAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen