28.02.2012

Google ve ayrıntılı arama komutları...


Googlede aramalarınızı ayrıntılındırmanın bir diğer yoluda, belli başlı komutları arama sözcüklerinize eklemek. Googlede arama komutları; site başlıklarında, URLler içinde, istediğiniz bir sitenin içinde arama yapmak gibi seçenekleri sağlıyor.

Ayrıca arama çubuğuna
site:huseyindikmen.com yazarakta sitenin indexlenmiş sayfalarına ulaşmış olursunuz

intitle
Eğer arama kelimelerinizi sayfa ve belge başlıkları içerisinde aramak istiyorsanız bu komutu kullanmalısınız. arama satırına intitle:bilgisayar yazdığınızda bilgisayar kelimesini sayfa ve belge başlıklarında araycaktır.

örnek

intitle:bilgisayar

allintitle
Eğer bütün anahtar sözcüklerin başlıklarda aranmasını istiyorsanız, herbir sözcüğün başına intitle koymak yerine allintitle komutunu kullanabilirsiniz. Bu durumda komut ile ilk anahtar sözcük arasında boşluk bırakmamaya özen göstermelisiniz.
örnek

allintitle:soruvecevapinurl
Eğer anahtar kelimelerinizi URL ler içerisinde aramak istiyorsanız bu komutu kullanmalısınız. bu komutla aramak istediğiniz kelimeyi url nin herhangi bir yerinde araycaktır. Arama yanlızca URL lerde geçen kelimeleri araycak, noktalama işaretlerini önemsemeyecektir.
örnek

inurl:soruvecevap

allinurl
Eğer bütün anahtar sözcüklerinizin urlerde aranmasını istiyorsanız herhangi bir sözcüğün başına allinurl yazarak arama yapabilirsinizl. bu komutta noktalama işaretlerini önemsemeyecektir.
örnek

allinurl:bilgisayar

cache
Arama satırına bu komutu herhangi bir site adresi ile birlikte girdiğinizde Google o adresi en son ne zaman indexlediğini belirtiyor ve sitenin bahsi geçen tarihteki görüntüsünü ekrana getiriyor.

örnek

cache:huseyindikmen.com

link
link komutu bir web adresiyle birlikte girildiğinde, belirtilen adrese giden link içeren bütün sayfa ve belgeleri görüntülüyor. örneğin
link:soruvecevap.blogcu.com satırını girerseniz soruvecevap.blogcu.com sitesine link içeren sayfa ve belgeleri bulabilirsiniz.

info
Bu komutla Google, komut satırında adı geçen web sitesine dair kendi arşivinde tuttuğu kısa bilgileri görüntülüyor.
örnek

info:huseyindikmen.com

filetype
Eğer anahtar sözcüklerinizi Googlenin desteklediği dosya türlerinden biri içinde aramak istiyorsanız filetype komutunu kullanmalısınız. Örneğin
filetype:doc bilgisayar arama satırı ile DOC biçimindeki dosyalarda bilgisayar kelimesini arayabilirsiniz. yanlıca doc uzantılı dosyalara dair sonuçlar görüntülenecektir.

site
bu komutla sitenizin google tarafından kaç sayfasının indexlendiğini görebilirsiniz
örnek

site:huseyindikmen.com

1 yorum:

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen