10.02.2012

Atatürk'ün en net ses kaydı ortaya çıktı.Atatürk'ün en net ses kaydı ortaya çıktı. Atatürk'ün en net ses kaydı Amerikan arşivlerinden çıktı. Atatürk'ün en net ses kaydında Atatürk "ABD ile Türkiye'nin dostluğundan bahsediyor" Atatürk'ün en net ses kaydı olarak bilinen nutuk konuşması yerini Atatürk'ün en net ses kaydı olarak bilinen Atatürk'ün en net ses kaydı ABD arşiv kayıtlarına bıraktı. İşte Atatürk'ün en net ses kaydı;


Vatan Gazetesi'nden Uğur Koçbaş'ın haberine göre, Atatürk’ün “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözleriyle biten Nutuk konuşması dışında bilinen tek ses kaydı önceki sene Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon Merkezi tarafından yayınlanmış ve Atatürk ’ün sesinin bilinenden çok daha ‘tok ve gür’ olduğu anlaşılmıştı. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Şimdi ise Atatürk’ün bilinen kayıtlardan çok daha net ve berrak sesi Amerikan arşivlerinden çıktı. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Türkiye’nin Kore Savaşı’nda Amerikan ordusunun yanında yer alarak NATO üyesi olmasının ardından Amerikan halkına ‘bu yeni müttefik ülkenin’ tanıtılması için çekilen ‘Muhteşem Türk’ (The Incredible Turk) isimli belgeselde Atatürk ve yarattığı modern Türkiye, en çarpıcı yönleriyle anlatılıyor. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) 1958 yılında çekilen ve Amerikan Ulusal Arşivleri’nin internet sitesinde yayınlanan belgesel, DVD formatında ve çok kaliteli Atatürk görüntüleri içeriyor. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi ve Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) gizli arşivlerinden faydalanılarak hazırlandığı belirtilen belgeselin en çarpıcı bölümü ise Atatürk’ün kendisini ziyarete gelen Amerikan elçisi ile yaptığı görüşmenin ardından cumhurbaşkanlığı köşkünün bahçesinde düzenlenen basın toplantısı. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ). (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ). (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü )

Gazi sözüne selamlı karşılık  

  1927-32 yılları arasında ABD’nin Türkiye Büyükelçisi olarak görev yapan Joseph Clark Grew, basın mensuplarının karşısında Atatürk’ün yarattığı modern Türkiye’nin Amerika’nın en önemli müttefiklerinden biri olduğunu anlatırken yanıbaşında kendisini dikkatle dinleyen Mustafa Kemal’den “Gazi” sıfatıyla bahsediyor. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Atatürk, “Gazi Mustafa Kemal” sözünü duyduğu an elçiye dönerek başıyla selam veriyor. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Elçi, Atatürk’ün adının her zaman kalkınma ve modernizasyon ile birlikte anılacağını belirterek Türk milletinin hafızasında Atatürk isminin sonsuza dek yaşayacağını vurguluyor. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Ardından söz alan Atatürk ise, sözlerine “Türk milleti tabben (tabiatı itibarıyla) demokrattır” diye başlıyor ve “Bu yüksek gayede zaten çok yükselmiş bulunan Amerika milletinin Türk milletiyle beraber olduğundan hiç şüphem yoktur” ifadeleriyle sürdürüyor. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Video paylaşım sitesi YouTube’da birkaç aydır bulunan ancak birçok insanın habersiz olmasından dolayı bugüne dek çok izlenmeyen görüntüler Amerikan Ulusal Arşivleri’nin dijital arşiv bölümünden indirilebiliyor. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü )

Belgeselde İzmir’in kurtarılışı, Kurtuluş Savaşı, İran Şahı Pehlevi ve Ürdün Kralı’nın Türkiye ziyareti, Latin Alfabesi’ne geçişte Mustafa Kemal’in aldığı brifing toplantısının kayıtları, Atatürk’ün manevi kızı Ülkü ile oynarken ve denize girerkenki görüntüleri de net bir şekilde yer alıyor. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü )

 Türk milleti demokrattır bunu anlayamadıysanız. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ). (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ). (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü )

 Atatürk’ün kendisine güven mektubu sunan Amerikan elçisiyle düzenlediği basın toplantısının kaydı, Türk arşivlerinde de bulunuyor. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) 1927 sonbaharına ait olan Türk kaydında görüntü ve ses senkronizasyonunun sonradan gerçekleştirildiği ve ses kayıt cihazının çok ilkel olması nedeniyle 2 dakika 19 saniyelik konuşmada Atatürk’ün sesi çok ince olarak duyulmakta, video da oldukça bozuk görülmekteydi. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Celal Bayar tarafından Türkiye İş Bankası’na yaptırılan “Atatürk Sevgisi” adlı filmde bu görüntüler yayınlanmıştı. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Kayıtta Atatürk, yeni Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkileri anlatırken şu ifadeleri kullanıyor:

 Muhterem Amerikalılar, Türk milletiyle ve karşımızda bulunduğuna emin bulunduğum muhabbet ve samimiyetin tabi imenşei hakkında birkaç söz söylemek isterim. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Türk milleti tabben (tabiatı itibarıyla) demokrattır. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Eğer bu hakikat medeni beşeriyet tarafından tamamıyla anlaşılmamış bulunuyorsa bunun sebeplerini muhterem sefiriniz (elçiniz) Osmanlı İmparatorluğu’nun son devirlerine işaret ederek çok güzel ifade ettiler. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Diğer taraftan Amerikan milletinin istinad ettiği (dayandığı) demokrasi. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ). (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ). (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Bu yüksek gayede zaten çok yükselmiş bulunan Amerika milletinin Türk milletiyle beraber olduğundan hiç şüphem yoktur. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Amerikalılar bu mevhibe ile mümtaz bir millet olarak medeniyet dünyasında arz-ı mevcudiyet eyledi. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Büyük bir millet birliği kurdu. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) İşte bu noktadandır ki Türk milleti Amerikan milleti hakkında derin ve kuvvetli bir muhabbet hisseder. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Ümit ederim ki bu müşahede iki millet arasında mevut olan muhabbeti kökleştirecekltir. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Yalnız bununla kalmayacaktır. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ). (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ). (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Belki tüm beşeriyeti birbirini sevmeye ve bu müşterek sevgiye mani olan mazi hurafelerini silmeye, dünyayı sulh ve huzur sahasına sokmaya medar olacaktır. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü ) Temsil etmekle müdahi olduğum Türk milletinin insani gayesi işte bundan ibarettir. (Atatürk'ün en net ses kaydı ve görüntüsü )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen