2.09.2009

150 bin lira alabilirsiniz!

150 bin lira alabilirsiniz!

Kimsenin haberi yok ama inanılmaz bir güvenceniz var... 150 bin liraya kadar bir kaç evrak gönderip para alabiliyorsunuz.

Adı "Güvence hesabı"... Trafik kazalarında meydana gelen yaralanma, sakat kalma ve ölüm gibi hallerde mağdur vatandaşların zararını karşılamak için kurulan ve mağdurlara 150 bin TL'ye kadar ödeme yapabilen bir hesap. Ama bundan Türk halkının çoğu habersiz...

Güvence Hesabı Müdürü Abdülkadir Küçük, trafik kazalarında mağdur olan vatandaşların, sigorta şirketlerinden kesilen küçük paylarla oluşturulan ''Güvence Hesabı''ndan 150 bin TL'ye kadar para alabileceğini bilmediğini söyledi.

PEKİ NASIL ALINIYOR BU PARA?

Trafik kazasında yaralanma, sakat kalma ve ölüm olaylarında mağdur olanlar, gerekli evrakları hazırlayıp başvuruda bulunuyor.
Başvuru belgeleri ise;
-Kaza tespit tutanağı ve kaza zaptı...
-Uğramış oldukları zararları gösteren belgeler...

Bu belgeleri hiç bir aracı kullanmadan doğrudan posta yoluyla gönderebilirsiniz... Mağduriyet durumuna göre kişi 150 bin liraya kadar ödeme alabiliyor.

HANGİ DURUMDA PARA ALINABİLİYOR?

Bu güvence hesabı "sigortasız bir araç size zarar verdiğinde" devreye giriyor. Zarara sebep olan araçların trafik sigortası varsa, zararların ilgili sigorta şirketinden talep edilmesi ve giderilmesi mümkün. Ancak aracın trafik poliçesi yoksa bu durumda mağdur olma riski var.

Zarar veren zararı karşılayamayacak durumda ise veya zarar veren araç bilinmiyor ise zarar nasıl karşılanacak? İşte burada Güvence Hesabı devreye giriyor. Meydana gelen zararlar aracın trafik poliçe yokluğu nedeniyle sigorta şirketi tarafından veya zarar verenler tarafından karşılanamıyorsa bu durumda zararın Güvence Hesabı tarafından karşılanması mümkündür.

ÇALINTI ARAÇ ÇARPARSA DA...

Zarar veren aracın sigortasının olmaması veya tespit edilememesi halinde veya aracın çalıntı olması hallerinde meydana gelen bedeni zararları Güvence Hesabı'ndan talep etmek mümkündür.

NE KADAR PARA VERİLİYOR?

Güvence Hesabı bu zararları aynı trafik poliçesinde olduğu gibi;
-Ölümlerde ölenin desteğinden yoksun kalanlara maksimum 150 bin TL
-Sakat kalması halinde yine 150 bin TL
-Sakatlık tazminatı veya yaralanmalar halinde 150 bin TL tedavi giderleri ödenmekte...

BİZZAT BAŞVURABİLİRSİNİZ

Trafik kazasında zarar görenlerin Güvence Hesabı'na bizzat başvurmaları mümkün. Bu belgelerin uygun bulunması halinde hesaplanan tazminatlar hak sahiplerinin banka hesaplarına ödenmektedir. Bu başvurunun, aracı kullanılmadan bizzat hak sahibi tarafından posta yoluyla yapılması mümkündür. Güvence Hesabı'ndan sadece ölüm, sakatlanma ve yaralanma gibi bedeni tazminat ödenir. Araca gelen zararlar ile diğer maddi şeylere gelen zararlar ödenmez.''

ÖRNEKLERİ DE VAR...

Güvence Hesabı, 2007 yılının ilk günü sigortasız bir aracın karıştığı trafik kazasında yüzde 94 oranında sakat kalan Galip Türkmen isimli vatandaşa kaza tarihindeki poliçe teminatı üst limiti olan 60 bin TL sakatlık tazminatı ödemiş. Ayrıca yine bu hesaptan Türkmen'e, malul olarak gerekli olan yataktan kalkma, doğrulma, yürüme gibi fonksiyonları icra eden sağlık cihazları temin edilmiş ve bunlar için de 45 bin 695 TL ödeme yapılmış.

100 BİN TL VE TEDAVİ MASRAFI: Denizli'de 1 Mart 2008 tarihinde plakası tespit edilemeyen bir aracın çarptığı 9 yaşındaki küçük Şirvan Duran bu kazadan sonra yüzde 96 oranında sakat kalmış. Güvence Hesabı küçük Şirvan için 100 bin TL sakatlık tazminatı ve ayrıca Almanya'da yapılan kök hücre nakli operasyonu, yol masrafları dahil tüm sağlık harcamaları için toplam 65 bin 850 TL tedavi tazminatı ödemiş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen