14.07.2017

Mega Holdings, Coinspace, Epitelyum, Kairos derken şimdi de Rus titanı MMM


Bu haberde de dolandırıcılığın yeni adı "MMM" Namı değer Rus Titan Zincir olarak bilinen MMM, Türkiye'de on binlerce insanı mağdur etti. 'Bir ayda yüzde 50 kazanç' vaat eden Rus titanı MMM, saadet zinciri sistemini 'birbirine yardım eden sıradan insanlar' ve 'evrensel yardımlaşma fonu' olarak tanımlıyor. Aslında bu tanım az önce bahsettiğim gibi virüsün mutasyona uğramış çevre şartlarına karşı güçleşmiş hali diyebiliriz. Slogan çok masum değil mi? "birbirine yardım eden sıradan insanlar"  Sistem "MMM, Kasım 2015 tarihinde Türkiye'de başladı. Sistem Aralık 2015 - Mart 2016 arasında sorunsuz çalıştı. Sonrası bildiğimiz hazin son hatta adamlar bir tık ileri giderek sorunları çözeceğiz yardıma ihtiyacımız var diyerek bir yardım fonu sitesi açıyorlar ve toplanan 900.000 TL de yi indire gandi yaparak kayıplara karışıyorlar.

Sistemin kurucusu hakkında bilgi;

Adı Sergey Mavrodi.  Sadece Türkiye'de değil geçmişte başta Rusya'da olmak üzere milyonlarca insanı mağdur eden çok tanıdık bir isim. Rusya'yı matematik olimpiyatlarında temsil ederek dereceye giren piramit Mavrodi, 90'lı yıllarda Rusya'da milyonlarca kişiyi kandırarak saadet zinciri kurdu. 100 yatırana 1000 vaat eden Mavrodi, milyonlarca kişiden para topladı ancak bir süre sonra ödemeler durdu ve sistem battı. Rusya’da patlak veren borsa skandalı yüzünden milyonlarca kişi mağdur oldu. Ekonomik krizdeyken ellerindeki parayı dönemin borsa kralı Sergei Mavrodi’ye kaptıran halk hükümeti suçlamıştı. Dönemin Rusya Maliye Bakanı’nın, MMM’in kayıtlarını yetkili makamlara göstermediğini söylemesi üzerine, milyonlarca Rus vatandaşı paralarını alabilmek için bürolara hücum etmişti. Ancak MMM’in halkın parasını geri ödeyecek kaynakları olmadığı anlaşılmıştı.

RUSLAR SOKAĞA DÖKÜLMÜŞTÜ

Mavrodi'nin tutuklanmasının ardından Ruslar 'insan hakları çiğneniyor' diyerek sokaklara dökülmüştü.  Mavrodi, hapishane çıkışında yaptığı açıklamada kendisini tutuklayanlardan intikam almak için milletvekili adayı olduğunu duyurmuştu. Ancak işler istediği gibi gitmedi. 1997 yılında MMM 1,5 milyar dolar batıkla iflas bayrağı çekti. Milletvekili seçilen Sergey Mavrodi'nin dokunulmazlığı kaldırıldı. Yurtdışına kaçan Mavrodi, 2003’te yakalandı. 4.5 yıl hapis cezası verildi.

MAVRODİ İNTERNETİ KEŞFETTİ

2007’de hapisten çıkan Mavrodi, 2011 yılında ise internetin gücünü keşfetti ve bu kez MMM'i internet üzerinden kullanıma açtı. Ve milyonlarca insanı 'finansal yardım ağı' 'evrensel yardımlaşma fonu' ve yüksek faiz vaadiyle kandırmaya devam etti.

Sonuç Olarak;

Kolay para yok!
Bu sistemlerin kandırdıkları ülkeler arasında gelişmiş ülkeler yok denecek kadar az ama orta doğuda ve Avrupa' nın gelişmekte olan ülkelerinde sistemlerin hepsi ve var ve orada da binlerce mağdur var.
Birilerinin ilk başta para kazanıyor olması bu sistemlerin bir çok mağdur olacak kişiyi sisteme çekmenin reklam kampanya bedeli olarak görmelisiniz. Uyanık olmalısınız birisi size üç kuruşa beş köfte diyorsa durup düşünmelisiniz. Hepsini geçtim üç kuruşa üç köfte bile diyorsa ticaretin şeklinin helal dairede olduğunu araştırmalısınız ve devletin milletin bir kuruş zararına olacağını gördüğünüz bu sistemlerden uzak durmalı ve insanları uyarmalısınız. Her geçen gün olumsuz ortam şartları ve bilinçlenmeye göre kendilerini geliştirerek, adlarını değiştirerek yeniden karşınıza çıkacak bu sistemlerden zarar görmemeniz umuduyla...

Kaynaklar;
http://www.hurriyet.com.tr/rus-titani-turkiyede-on-binlerce-kisiyi-dolandirdi-40518893
http://www.hurriyet.com.tr/titan-paralari-simdi-de-afrikaya-akiyor-40422497
http://www.hurriyet.com.tr/titan-hortladi-24-bin-kisiden-100-milyon-euro-topladilar-40356420
http://www.hurriyet.com.tr/savcilik-mega-holdings-hakkinda-sorusturma-yurutuyor-40403285
http://www.hurriyet.com.tr/30-bin-kisiden-para-topladilar-sirra-kadem-bastilar-40514563
http://www.huseyindikmen.com/2016/10/kairos-dolandrclg-kairos-scam-hyip.html
http://www.huseyindikmen.com/2016/10/kairos-dolandrclg-cevaz-veren-fetvalara_13.html
http://www.huseyindikmen.com/2017/02/coinspace-dolandrclg-saadet-zinciri.html
http://www.huseyindikmen.com/2017/02/flexkom-wee-conomy-dolandrclg.html
http://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2017/03/11/saadet-zinciri-titanin-yaraticisindan-kremli-piramit/
http://www.hurriyet.com.tr/seranoglu-guzellik-kremi-ile-dondu-40408092
http://www.businessht.com.tr/piyasalar/haber/1440855-1-yilda-100-milyon-euroluk-saadet-zinciri-patladi
http://www.harbigazete.com.tr/gundem/turkiye-tarihine-gecen-dolandirici-geri-dondu-h10014.html
http://www.haberler.com/sac-ektirip-kilo-veren-titanci-kenan-seranoglu-9359514-haberi/
http://www.kirkbir.com/haber/4475/turkiye-tarihine-gecen-dolandiriciligin-mimari-yine-ayni-ise-basladi.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen