17.03.2016

4.5 G’nin Bize Sağlayacağı Olumlu Ve Olumsuz Tarafları

4.5 G’nin Bize Sağlayacağı Olumlu Ve Olumsuz Tarafları

Türkiye’de 26 Ağustos 2015 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim tarafından 4.5 G teknolojisine geçilmeye karar kılınmıştı. 2029 yılına kadar IMT yetkilendirilmesi tarafından verilen haberlere göre 1 Nisan 2016 tarihinde 4.5 G teknolojisi kullanılmaya başlayacak. Tabi durum böyle olunca Türkiye’de bulunan kullanıcılarımız uzun bir süre 4.5 G teknolojisine sahip olacağa benziyor.

4.5 G’nin Olumlu Yönleri

1-      Daha Hızlı Olması

2-      Türkiye’ de bulunan internet kullanıcılarının yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan yavaş internet hızı 4.5 G teknolojisi ile iyileşeceğe benziyor. Bunun sonucunda internet kullanıcıları interneti daha hızlı bir şekilde geçirirken telefon konuşmaları daha akıcı bir hale gelecek.

3-      Uygulamalar Daha Akıcı Şekilde Kullanılabilecek

4-      4.5 G teknolojisinin yeni hızıyla birlikte multimedya öğeleri daha verimli bir şekilde aktarım halinde olacağından dolayı toplum içerisinde tabiri caizse youtube videolarını veya filmleri daha hızlı ve akıcı bir biçimde izleyebileceğiz.

5-      4.5 G Geçişi Oldukça Basit Olacak

6-      4.5 G kullanımını amaçlayan GSM operatörleri 4.5 G teknolojisinin kullanımı uygun bir hale getirmeyi üstlenecek. Telefonlarımıza arada gelen bilgi mesajlarında yer alan adımları uygulayarak 1 Nisan 2016 yılında 4.5 G teknolojisine sahip olabilirler.

4.5   G’nin Olumsuz Yönleri

1-      Yine de Bir 5 G Değil

2-       Her ne kadar 4.5 G teknolojisi ile birlikte bir çok alanda ilgi çekmesine rağmen günümüzün gelişmiş ülkeleri tarafından kullanılan 5 G teknolojisi ile kıyaslanmayacağını bile düşünebiliriz.

3-      Kısa bir şekilde açıklayacak olursa 4.5 G teknolojisi Avrupanın üzerinde çalıştığı 5 G teknolojisinden oldukça farklı bir seviyede.

4-      Maddi Sıkıntıları 4.5 G teknolojisi ile birlikte gerekli alt yapı kurulumları ve diğer faktörlerin nedeniyle operatörler kota veya maliyeti arttırmak gibi bir yönteme başvurabilirler.

5-      4.5G ile aranılan kişinin telefonu en az 3 saniye daha geç çalacak. mobil internet bağlantısı hızlanacak ama aramalarda karşı tarafın telefonu en az 3 saniye daha geç çalacak. Bunun sebebi de yapılan aramalarda teknoloji farkının olması. EN AZ 3 SANİYE İletişim operatörlerinin saha mühendislerinden alınan  bilgiye göre 3G bağlantısına sahip iki kullanıcı arasındaki telefon görüşmesi bağlantısı ortalama 5 saniyede gerçekleşiyor. Ancak 4.5G’de bu rakamın 8 saniyeye kadar çıkması bekleniyor. Bunun sebebi de yeni teknolojinin kullanılmaya başladığı ilk dönemlerde kapsama alanlarının geniş olmaması ve iletişim operatörü şebekelerindeki 4.5G penetrasyonunun yüzde 20 civarında olması geliyor. Örneğin 4.5G şebekesine bağlı bir abone 3G şebekesine bağlı birini aramak istedi. Bu esnada 4.5G’ye bağlı akıllı telefon arama şebekesini 3G’ye düşürecek. Bu düşürme esnasında da 3 saniyelik aksama (hitch) yaşanacak. Eğer karşı taraf 2G şebekesine bağlı ise aksama süresi 4-5 saniyeye kadar çıkabilecek. Bu sebeplerden dolayı da 4.5G şebekesine bağlı kullanıcı penetrasyonu artana kadar yapılacak tüm aramalarda gecikmeler yaşanabilecek. Şu anda ise Türkiye’de toplamda 63 milyondan fazla 3G abonesi bulunuyor. Tüm bu aboneler yapılan aramalarda 3G şebekesine bağlı olduğu için aksama yaşanmıyor.

Kaynaklar:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen