6.04.2016

Bimer Şikayet Nedir?

Bimer Şikayet


  • Bimer nedir?
  • Bimer ne işe yarar?
  • Bimere şikayet nasıl yapılır?
Bu sorulara bir cevap verelim. Son günlerde bimere oldukça şikayet gitmeye başladı. Bu şikayetlerin sayısı bir hayli arttı. Bunun üzerine biz de bimeri size tanıtmak istedik.

Soru 1. Bimer açılımı nedir?
Bimerin açılımı: Başbakanlık İletişim Merkezidir. Adından da anlaşılacağı gibi bazı durumlarda başbakanlık ile iletişime geçebilirsiniz. Bilindiği üzere başbakanlık ile her zaman iletişim kuramazsınız ve hatta istediğiniz zamanlarda bile iletişim kurmak çok zor. Bundan dolayı başbakanlık bir iletişim bölümü oluşturmuş. Bu iletişim bölümünden istediğiniz zaman ulaşabiliyorsunuz.
Soru 2. Bimer nedir?
Aslında birinci soruda bunun cevabına biraz değindik. Başbakanlık tarafından bir iletişim bölümü oluşturulmuş dedik. Bu iletişim bölümü internet üzerinden çalışmaktadır. İnternete giriyorsunuz, bimere şikayet diye googleda aratıyorsunuz. Daha sonra karşınıza bir sayfa geliyor. Daha sonra bu sayfadan isteğinizi belirtiyorsunuz. İsteğiniz başbakanlığa iletiliyor ve gerek görüldüğü zamanlarda başbakana kadar gidebiliyor. İşte bu döngüyü sağlayan sisteme başbakanlık iletişim merkezi yani bimer diyoruz.
Soru 3. Bimer ne işe yarar?
Diyelim bir ciddi bir probleminiz var. Türkiye hukuku üzerinde bu sorun çözülemiyor ve sizin bu sorunu gerçekten çözmeniz gerekiyor. Bulunduğunuz ilçenin, ilin belediyelerine gittiniz. Çözüm bulamadınız. Bu sorun da biraz büyük, herkes aşamıyor. Ee ne yapacaksınız? Oturup çözüm beklemeyeceksiniz herhalde. Bir yerlere bunu bildirmeniz gerekiyor ki sorunlar çözülebilsin. Bunu başbakanlık çözebilir fakat siz başkanlığa nasıl ulaşırsınız, bilmiyorsunuz. Bilseniz de zaten ulaşmanız çok zor. Adamlar ülke sorunları ile ilgileniyor, bir vatandaşın tek tek sorununu dinleyemez. Siz de kalkıp başbakanlığa gidemezsiniz. Gitseniz bile muhattap zor bulursunuz. Evde oturun, çayınızı elinize alın. Bismillah deyin ve google”a bimer yazın. http://bilgibasvuru.basbakanlik.gov.tr/ isminde bir site görünecek. Daha sonra net üzerinden istediğiniz şikayeti, isteği, öneriyi, düşünceyi bildirin. İşte bimer bu işe yarıyor. Kısaca, net başbakanlığı diyelim. Net üzerinden istediğiniz her şeyi söylüyorsunuz. Onlar da bu söylediklerinizi okuyor. Olay bu kadar basit. Anlamayan varsa söylesin tekrar baştan daha detaylı bir şekilde anlatayım. Soru 4”ü de okuyun, daha sonra söyleyin
Soru 4. Bimere şikayet nasıl yapılır?
Geldik esas kilit soruya. Her şey tamam güzel de bu bimere şikayeti nasıl yapacağız? İşte adım adım bimer şikayeti;
Öncelikle bir gerçek kişi olarak mı yoksa tüzel kişi olarak mı şikayet yapacaksınız, bunu bildirmeniz gerekiyor. Gerçek kişi ne demek, tüzel kişi ne demek? Bunu da bir dipnot olarak verelim.
Gerçek kişi: Herhangi bir kurum adı altında çalışmayan(veya çalışan temsil etmeyen), kendine özgü kimliği ile hareket eden bir kişiye gerçek kişi deniliyor.
Tüzel kişi: Bu tanım ise gerçek kişi tanımının tam tersi. Herhangi bir kurum adına çalışan, temsil eden ve kişiliğinden ziyade kurumu adına hareket eden bir yönetim kurulu veya şirkettir. Kısacası tüzel bir kişi değil, birden çok kişi adına onları temsil ederek hareket eden kişidir. Örneğin anonim şirketlerde bir yönetim kurulu vardır. Bu yönetim kurulu bir gerçek kişi değil, tüzel kişidir. Yönetim Kurulu Başkanı ise bu tüzel kişi tanımına uyan kişi anlamı taşımaktadır.
Tüzel kişi miyiz yoksa gerçek kişi miyiz buna karar verdik diye varsayıyorum. Gerçek kişi olduğumuzu düşünelim. Bu karar neticesinde; http://bilgibasvuru.basbakanlik.gov.tr/bilgiedinme.aspx?beId=1 adresine gireceksiniz. Eğer ki tüzel kişi iseniz; http://bilgibasvuru.basbakanlik.gov.tr/bilgiedinme.aspx?beId=2 bu adrese gireceksiniz. Bunun nedeni ise şikayetin öncelik sırası. Tüzel kişiler genellikle daha çok kontrol edilmekte. Çünkü kurumların, gerçek kişilerden daha çok işleri oluyor. Örneğin bir kara yollarının işi var diyelim. Bu iş için kaçak hafriyat döktüklerini var sayalım. Bir başka firma bu durumdan rahatsız oluyor. Çünkü kendisi bu işten kar edemiyor, diğer firmanın kaçak döküm yapması onu rahatsız ediyor, şikayet ediyor. Bimer şikayetleri yapan kişiler ise gizli tutuluyor. Bundan dolayı tüzel kişi olmanız halinde şikayetiniz daha hızlı işlem görebilir. AMA bir gerçek kişi iseniz, başvuru yaparken tüzel kişiyi işaretlemeyin. Zaten tüzel kişi başvurusunda tüzel kişinin unvanı istenmekte. Gerçek kişilerde ise unvan istenmiyor. Bunu da ayırt etmek gerekiyor. Başvurunuzda böyle bir yöntem denerseniz, başvurunuz iptal edilebilir.

Gerçek kişi iseniz, başvurunuzda isim, soy isim, T.C kimlik numarası, elektronik posta adresiniz yani mail adresiniz, adresiniz, iliniz ve istenilen bilgi veya belgeler istenmektedir. Bu bilgileri kendinize göre düzenleyin. Tc kimlik numarası öğrenmek için yine net bağlantınızı kullanabilirsiniz.
Eğer bilgileri word dosyasında hazırlamak istiyorsanız, http://bilgibasvuru.basbakanlik.gov.tr/gercekkisi.doc adresinden gerçek kişi için bimer şikayeti, http://bilgibasvuru.basbakanlik.gov.tr/tuzelkisi.doc adresinden tüzel kişi için bimer şikayet başvuru formlarını indirebilirsiniz. Bu formları doldurduktan sonra yine aynı başvuru yerinden belgeyi gönderebilirsiniz. Başka bir upload sitesine upload ettikten sonra linkte verebilirsiniz. Bu da şikayeti inceleyecek kişiyi uğraştırır biraz. En iyisi siz olduğu gibi başvuru yapın. Microsoft word belgesi ile falan uğraşmayın.
Diyelim ki başvuru yaptınız. Bu başvurunuzu daha sonra tekrar incelemek isteyebilirsiniz. Bunun için http://bilgibasvuru.basbakanlik.gov.tr/sorgu.aspx adresine girebilirsiniz. Bu bölümde TC kimlik numaranız, adınız ve soyadınızı yazın. Daha sonra “Bul” butonuna tıklayın. Eğer bir şikayet başvurunuz varsa bu bölümde size görünecektir. Bu ve buna benzer durumlar resmi kurumlarda gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı tc kimlik numaranızı gizli tutmanızı öneriyoruz.

Bu makaleye benzer olarak bir örnek şikayet göstermiştir. En aşağıdaki bölüme bakabilirsiniz. Bir annenin şehitler konusunda başbakanlığa yaptığı şikayeti okuyun. Yazıyı okurken biraz canınız yanabilir, çünkü o anne her gün Türkiye”de şehit olan askerlerimiz için bir şeyler yapmak istemiş. Yazmış şikayetini göndermiş. Konunu altında yorumlar var. Bu yorumlarda bimere giden şikayetlerin örnekleridir. Sağ olsun kullanıcılarımız yaptıkları başvuruları bizlerle örnek olarak paylaşıyorlar. Diğer şikayet edecek kişiler bu başvuruyu inceleyerek daha sağlıklı bir başvuru da bulunabiliyorlar.
Bir diğer yöntem ise telefonla başvuru yapmak. Bimerin telefon numarasını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız söyleyelim. Bimerin iletişim numarası 150. Yani ev veya cep telefonundan 150 yi tuşlayın ve arama tuşuna basın. İstediğiniz şikayeti telefondan gerçekleştirin.

Bimer kısaca budur. Bimer hakkında merak ettiğiniz her hangi bir sorun olursa bu bölüm altında bize sorun. En kısa sürede cevap veririz. Ve son olarak bir şey söylemek istiyorum.


Asla haksızlığa boyun eğmeyin. Türkiye”nin gelişmesi ve ileriye gidebilmesi için en küçük bir hatayı bile şikayet edebilirsiniz. Çekinmeyin, korkmayın.

Kaynak: http://bimersikayet.blogcu.com/bimer-sikayet/13819918

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen