2.02.2021

Gmail posta verilerini dışarı aktarma ve başka bir hesaba taşıma

Google Hesabınızdaki bir içeriğin kopyasını dışa aktararak yedekleyebilir veya Google dışında bir hizmetle kullanabilirsiniz. 

Bu hizmet kullanılarak alınmış bir gmail yedeğini başka bir gmail hesabına nasıl aktaracağınızı anlatıyor olacağım.

1-    https://takeout.google.com adresinden tüm servislerin işareti kaldırdıktan sonra “Posta” başlığı altındaki Gmail hesabınızdaki mesajlar ve ekler MBOX biçiminde dışa aktarılır. Seçeneğini işaretleyerek sonraki adıma geçin.


2-    Teslim yönetimi kısmından aşağıdaki fotoğraftaki gibi ayarları seçerek “Dışa Aktarma Oluştur ” butonunu tıklayın.


3-    Google, Posta dosyalarının kopyasını oluşturmaya başladı bu postalarınız büyüklüğüne göre  uzun sürebilir. Dışa aktarma işleminiz tamamlandığında bir e-posta alırsınız. Ya da https://takeout.google.com adresine girerek kontrol edebilirisiniz. 

4-    Dosya indirme linki elinize ulaştı zip dosyasını indirdiniz. Dosyayı sorun yaşamamak için 7zip ile açmanızı öneririm. Dosyayı açtığınızda “Spam ve Çöp Kutusu dahil tüm postalar.mbox” bir dosya göreceksiniz. 

5- Bilgisayarınıza ücretsiz olan Thunderbird posta istemcini indirin ve kurulumunu yapın. Thunderbird’ e posta hesabı olarak posta bilgilerini taşımayı düşündüğünüz gmail adresini imap olarak kurun.

6- Thunderbird’ e kurduğunuz posta hesabınızdaki gelen kutusundaki mailleri görüyor olmalısınız.

7- Fotoğrafta görüldüğü gibi Thunderbird te ekranın sol üst köşesinde menü barını tıklayıp açılan pencereden “Eklentiler” tıklanır. 


8- Fotoğrafta görüldüğü gibi Thunderbird eklentisi olan “lmportExportTools NG” isimli ekletiyi aratıp bulun sonrasında Thunderbird ekleyin.

9- Eklenti başarılı bir şekilde eklendikten sonra Thunderbird ekranında sol tarafta gelen kutusunun altında “Yerel dizinler” bölümünün üstüne sağ tuş ile tıklayın ve “lmportExportTools NG” başlığı altından “import mbox file” seçerek Google den indirmiş olduğunuz yedeği seçin.


10- Yerel Dizin altında “Spam ve Çöp Kutusu dahil tüm postalar.mbox” klasöründen tüm iletileri CTRL+A ile seçtiktan sonra sağ tuş ile tıklayarak fotoğrafta görüldüğü gibi Thunderbird’ e eklediğiniz verileri taşıyacağınız Gmail hesabının Gelen kutusunu seçerek kopyalamayı başlatınız. 


İşlem tamamlandığında web üzerinden gmail hesabına eriştiğinizde eski hesabınızda bulunan tüm maillerin taşımak istediğiniz Gmail hesabında olduğu göreceksiniz.

Bu işlemi Google Workspace alınındaki bir hesap içinde uygulayabilirsiniz. Anlattığım bilgiler kendi tecrübelerimdir tüm bilgilerinizi yedek almayı unutmayınız.

Program ve eklentinin yazıda geçen versiyonlarına ait indirme linki: t.ly/J7H-  

Konu ile alakalı eski yazım:

http://www.huseyindikmen.com/2018/07/google-hizmetlerinin-yedeklenmesi.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen