5.12.2018

Kötü ebeveynler olmayın! Çocuklarınız hangi oyunları oynuyor? (GTA Oynatmayın)

Çocuklarınızın oynadığı fakat sizin farkınızda olduğunuz ya da olmadığınız birçok oyunun yoğun şiddet, hırsızlık, argo, kan, cinsellik, alkol, uyuşturucu kullanımı gibi temalar içerdiğini biliyor musunuz?  Böyle birden söyleyince ürkütücü geldi değil mi? Ama maalesef ki gerçekler böyle! Çocuklarınıza bu tür oyunlar alıyorsanız ya da onların bu oyunları oynamalarına müsaade ediyorsanız kötü bir ebeveyn olduğunuzu kabul etmelisiniz. Lafı döndürüp dolaştırmadan direk söylemek istedim kusura bakmayın lütfen.   Bu yazımda bazı oyun isimlerini ve neden çocuklarımız için zararlı olduğunu anlatmaya çalışacağım. 

Malatya Valiliği tarafından 2016 yılında uzman bir komisyon tarafından 55 bilgisayar oyunu incelendi.  Komisyon raporunun sonucu tam olarak; 

"İncelenen 55 oyundan 12’sinin 18 yaşından küçükler tarafından oynanmasının sakıncalı olabileceği yönünde kanaat oluşmuştur. Bilgisayar (video) Oyunları Sınıflandırma - Derecelendirme Raporu’nun Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sunulduğu, bu bağlamda şiddet ve benzeri kötü alışkanlıklara teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olması sebebiyle oyunların oynanmasının yasaklanmasına karar verildi."

Aynı şekilde Antalya Valiliğinin 2016 yılında aldığı bir karar;

“18 yaşından küçük çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek , ’Bloodrayne, Bloodrayne 2’, Grand Theft Auto (GTA), Epidos from Liberty City, ’San Andreas’, ’Grand Theft Auto 3, ’Grand Theft Auto 2’, ’Grand Ilieit Auto (Add OK)’, ’Hitman’, ’Global Operations’, ’Sniper Elite’, ’Battlefield Vietnam’, ’Wolfenstein’, ’The Godfather’, ’The Godfather II’, ’Metin2’, ’Knight Online’, ’Call Of Duty’ ve ’Half Life’ gibi oyunların, internet kafelerde ve elektronik oyun yerlerinde oynanmasını il genelinde yasakladı.”

Değerli Valiliklerimizin yaptığı bu araştırmalar ve aldığı kararlar çok net gösteriyor ki bilgisayar oyunları çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimini son derece olumsuz etkilemektedir. Bilgisayar oyunu dediğimize bakmayın bu oyunların çoğu oyun konsolları, tablet ve telefonlarda da oynanmaktadır. 

Aslında bu oyunların +18, +16 için olduğunu birçok yerde duyabilirsiniz. Ama adı üstünde “Oyun” olunca ebeveynlere masum gibi geliyor. Bu tür oyunlar çocukların gelişimi son derece olumsuz etkiliyor örneğin GTA nasıl mı? Cinsellik hakkında hiçbir fikri olmayan küçük bir çocuk iki yetişkinin sıra dışı cinsel deneyimleri yaşadığı görebiliyor aslına bakarsanız oyun içinde yaşıyor diyelim. Küfürde bir sınır yok zaten her şeye küfür edilebilir. Şiddet deseniz sınırsız şiddet deneyimleri sunuyor o küçük yavrunuza…

Bu tür oyunların zararları saymak ile bitmiyor. 
 • Çocuklarınızın sanal ortam ile toplumdan uzak asosyal yaşamaya başlıyor. 
 • Oyundaki kazanma hırsı her şeyin önüne geçiyor ve çocuklarınız gerçek hayatta saldırgan ve umursamaz oluyorlar. 
 • Bilmedikleri toplumca tabu olarak kabul edilen konuları çok daha yanlış bir şekilde öğreniyorlar.
 • Benmerkezci bencil bireyler oluyorlar. 
 • Zaman için her şeye tepkili doyumsuz bir profile bürünüyorlar.

Peki, kötü ebeveyn olmamak için ne yapmalıyız?
 • Çocuklarınız ne oyun oynağını mutlaka bilmelisiniz.
 • Hayal dünyalarını geliştirecek uzmanların tavsiye ettiği oyunları alabilirsiniz.
 • Oynadığı oyunların yaşına uygun olup olmadığı mutlaka araştırmalısınız. Nasıl demeyin lütfen elinizin altında dünyanın en büyük kütüphanesi Google var.
 • Çocuklarınızın oyun ve bilgisayar zamanlarını mutlaka sınırlandırmalısınız.
 • Ona özel odalarda değil de ortak alanlarda bilgisayarları bulundurabilirsiniz. 
 • Çocuklarınızı sanatsal ve sportif aktiviteler içine sokacak etkinliklere yönlendirebilirsiniz. 
 • En önemlisi çocuklarınızla daha çok zaman geçirin onları başınızdan savmak için bilgisayar, tablet, oyun konsolu ya da telefona mahkum etmeyin. 
Çocukları siber tehlike ve oyunların zararlarından korumak için yazdığım diğer yazılar;
"Yazımda gördüğünüz olumlu yada olumsuz düşünce ve sorularınızı yazının sonundaki yorumlar bölümünden bana iletebilirsiniz."

Hüseyin Dikmen
ECDL, ANS, MCP, MCSA, MCSA+S, MCTS, MCITP
info@huseyindikmen.com

"Bilimin ışığı yarınlarınızı aydınlatsın"
"Gerçekten gerekli değil ise bu sayfayı yazdırmayın. Ormanlarımız yok olmasın."

Kaynaklar:

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/antalyada-18-yasindan-kucuklere-aralarinda-grand-theft-auto-ve-call-of-dutynin-de-bulundugu-oyunlar-yasaklandi-40043100

https://onedio.com/haber/valilik-18-yasindan-kucuklere-bu-oyunlari-yasakladi-662949

1 yorum:

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen