30.11.2010

Wikileaks Gizli Belgeleri nasıl ele geçirdi

Wikileaks Gizli Belgeleri, Wikileaks Belgeleri nasıl elde etti, Wikileaks belgeleri gerçek mi, Wikileaks belgeleri doğru mu

Wikileaks, Obama yönetiminin uyarılarına rağmen ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait 2500 gizli belgeyi yayımladı.

Wikileaksın bu belgeleri nasıl ele geçirdiği konusunda hala herhangi bir bilgi verilmedi fakat Belgeler, Amerikan New York Times, İngiliz Guardian, Fransız Le Mond ve İspanyol El Pai gazeteleriyle Alman Der Spigel dergisinde eş zamanlı olarak yayınlandı.


ABD Wikileaks konusunda Türkiye'yi uyarmış

Önemli belgeleri açıklamasıyla meşhur internet sitesi Wikileaks'ın önümüzdeki günlerde yayınlamayı planladığı belgeler konusunda ABD'nin Ankara'yı uyardığı ortaya çıktı.

Amerika'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarının geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanlığı'na gelerek bu konudaki kaygılarını ilettiği öğrenildi.

Londra merkezli El Hayat gazetesi yayınlanacak yeni gizli belgelerde ABD'nin terör örgütü PKK'ya Türkiye'nin ise Irak'taki El Kaide örgütüne destek verdiğine dair bilgilerin bulunduğunu Wikileaks yetkililerine dayanarak öne sürmüştü.

BELGELERİ SIZDIRAN 22 YAŞINDA BİR ASKER

Amerikan ordusu belgeleri sızdıran kaynağın 22 yaşında bir asker olan Bradley Manning olduğunu düşünüyor. 7 aydır hücre hapsinde tutulan ve yeni yılda mahkeme karşısına çıkacak analist Bağdat'ta çalıştığı sırada yetkisi olmayan belgeleri indirmekle suçlanıyor.

Gizli ağlara 8 ay boyunca haftanın 7 günü 14 saat süreyle erişimi olduğunu söyleyen askerin kopyaladığı metinlerin yanında Irak'ta sivillere ateş açan bir helikopterin görüntüleri de dahil olmak üzere Afganistan ve Irak'ta yaşanan savaşa dair birçok dokümanı aldığı düşünülüyor.

MANNING BELGELERİ NASIL ELE GEÇİRDİ?

Manning bir hacker arkadaşıyla yaptığı sohbetin kayıtlarında "Belgeleri almak çocuk oyuncağıydı." diyor ve üstünde Lady Gaga yazan bir yeniden yazılabilir CD ile Amerikan tarihinin en büyük bilgi hırsızlığını yaptığını anlatıyor.

Daha sonradan yetkililere kendisini şikayet edecek isim olan arkadaşına "Hillary Clinton ve binlerce diplomat şaşkınlıktan kalp krizi geçirecek. Amerika'nın yazıştığı her ülkede diplomatik bir skandal yaşanacak." diyor ve bilginin özgür olması gerektiğini gerektiğini söylüyor.

"BİLGİ ÖZGÜR OLMALI"

Yine internette yaşanan sohbetin kayıtlarında göre belgeleri bilginin özgürlüğünü savunan Julian Assange'in kurduğu WikiLeaks'e yüklediğini itiraf ediyor. Assange ve etrafındakiler de anında bilgileri paylaşma kararı alıp maksimum siyasi etki yaratmak için bilgileri siteye koyuyor.

Grup Bağdat'ta sivillere yapılan saldırının kayıtlarını geçtiğimiz Nisan'da Washington'da yapılan bir basın toplantısında paylaşmıştı. Yine Assenge'ın sağladığı belgeler New York Times ve Der Spiegel'de yayınlanmış, koalisyon güçlerinin sivilleri öldürdüğü ve tutuklara işkence yaptığı ortaya çıkmıştı.

BELGELER NE KADAR GÜVENİLİR?

WikiLeaks'in şu ana kadar yayınladığı belgeler grubun sadece elindekiler arasından seçtikleri birkaçını içeriyor.

Yayınlanan belgelerin içeriklerinde çelişkili bilgiler yer alması ve bu bilgilerin çoğunun duyumlardan ibaret olması ve kanıt içermemesi bilgilerin ne kadar sağlıklı olduğu konusunda şüpheye yol açıyor.

Bunların yanında bir bankada üst düzey güvenlik yetkisiyle çalışan sistem uzmanlarının bile bilgisayarlarında USB girişi ve CD yazıcı yokken bir askerin bu belgelere ulaşabilmiş olması ise kafalarda soru işaretleri bırakıyor.

KaynaK: http://www.harbiforum.org

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen