20.10.2010

Eyvah cep telefonum dinleniyorum?

"Ekim 2010 Cuno Group Aylık Kurumsal İletişim Bülteninde yayınlanmıştır."

Değerli paydaşlarımız,
Son yıllarda telefon dinlenmesi ve bu dinleme kayıtlarının internet ortamında dolaşmasına alıştık bu konu ile ilgili biraz sizleri bilgilendirmek istedim. Aslında ülkemizdeki tüm telefon kayıtlarının dinlemesini yasa gereği Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)  tarafından yapılmakladır. Ülkemizde resmi olarak günde 71 binden fazla telefon dinleniyor. TİB’ nın başındaki isim Fethi Şimşek yaptığı açıklamada internete düşen hiçbir telefon kaydının TİB’ de yapılmadığının altını çiziyor. Durum böyle iken TİB’ in dinlemediği tüm
dinleme faaliyetleri yasa dışı peki nasıl oluyor da bu kadar çok kayıt internete düşüyor veya kayıt edilebilir bizim merak ettiğimiz ve bilmemiz gereken önemli nokta bu zaten.

Şöyle ki,telefon dinleme faaliyetleri cep telefonlarına gönderilen casus yazılımlar sayesinde yapılmaktadır. Kişinin bu durumu anlaması pratikte mümkün olmayabilir. Çünkü bilgisayarda olduğu gibi virüs ve casus yazılımlar çoğu durumda bilgisayarın çalışmasına engel olmazlar. Fakat amaçları farklıdır amaçlarını gerçekleştirmek ve kullanıcıya hissettirmemek üzere geliştirilmişlerdir.  Peki nasıl anlayacağız telefonumuzun dinlenip dinlenmeyeceğini? Cep telefonu için geliştirilen casus yazılımlar genelde bu işi kullanıcıdan habersiz SMS göndererek sızdırırlar detaylı faturanızda sizin göndermediğiniz SMS ler gördüğünüzde casus yazılım kullanıyor olma ihtimaliniz son derece yüksektir. Bu casus yazılımların dışında telefonunuzun teknik donanımlarını kullanmanızı engelleyen zararlı yazılımları da bulaşmış olabilir.

Peki, nasıl önlem almalıyız?
İki önlemi vardır. Birincisi ceo telefonunuzu güvenilir bir servise götürüp inceletmek. İkincisi ise sizin yapacağınız birçok telefonun ayar menüsünde bulunan “fabrika ayarlarına dön” seçeneğini ile telefonunuzu ilk gün kİ kullanım haline döndürmeniz olacaktır. 

“Bilimin ışığı yarınlarınızı aydınlatsın.”

Hüseyin Dikmen
Bilgi Teknolojileri Sorumlusu
MCP, MCSA+S, MCTS, MCITP, ANS

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen