26.08.2015

Günebakan Güneş Panelleri

Ayçiçeği bitkisinden esinlenilerek tasarlanan güneş enerjisi panelleri yüzlerini sürekli güneşe çeviriyor.


Bir enerji kaynağı olan güneş panelinin üzerinde güneş enerjisini soğurma­ya yarayan birçok güneş hücresi (gözesi) bulunur. 6-30 panellik yani yaklaşık 100 wattlık bir sistem, bir evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Bir güneş hücresi­nin performansı yani aldığı enerjinin yüz­de kaçını kullanılabilir elektriğe dönüştür­düğü ise verimi ile ölçülür. Paneller mev­simlere bağlı olarak farklı açılarla Güneşe doğru yönlendirilerek her mevsimde aza­mi verim alınması sağlanır. Günümüzde endüstri uygulamaları veya elektrik sant­ralleri için binlerce güneş panelinin oldu­ğu büyük sistemler bazı ülkelerde yaygın olarak kullanılıyor.

İşte Amerikalı ünlü film yönetmeni, NASA danışmanı ve derin deniz kâşifi James Cameron da güneş enerjisi pa­nellerini hayatında etkin bir şekilde kullananlardan. Yönetmenin California, Santa Barbara’daki evinde 50 kilowattlık güneş paneli olduğu ve film setlerinde de güneş enerjisi kullandığı biliniyor.
Ünlü yönetmen şimdilerde tasarladı­ğı yeni bir güneş paneli için patent alma hazırlığı içinde. Ayçiçeği bitkisinden esinlenerek tasarladığı güneş paneli hem estetiği hem de performansıyla dikkat çekiyor. Bildiğiniz gibi ayçiçekleri sürek­li Güneş’e doğru döner, bu nedenle bu bitkilere günebakan da denir.

Ayçiçeğine benzeyen güneş panelleri­nin gövdesinin boyu 10 metre civarında. Çiçek şeklindeki sistemin ortasında 10 tane ana panel, etrafında da tıpkı çiçeğin taç yaprakları gibi 14 panel var. Güneba- kan güneş panelleri Güneş’in gökyüzün- deki konumunu sürekli takip ederek güneş enerjisini en verimli şekilde soğuruyor.
Tasarlanan paneller geçtiğimiz ay Malibuda bir okulun bahçesine kurulmuş. Sistemin bir günde yaklaşık 260 kilowatt enerji ürettiği ve okulun enerji ihtiyacının %75-90’lık kısmının güneş enerjisiyle kar­şılandığı bildiriliyor. Paneller yerden bir hayli yüksek olduğu için yer kaplamıyor, üstelik iyi birer gölgelik vazifesi de görüyor.

TÜBİTAK Bilim Teknik Dergisi Ağustos 2015 - Özlem Kılıç Ekici

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen