15.11.2013

2013 TURKCELL TEKNOLOJİ ZİRVESİ İZLENİMLERİM

·         4 senedir tekrarlanıyor.
·         Bu sene 10.000 katılımcı oldu
·         200 fikir önderi ağırlandı
·         120 oturum yapıldı
·         Qualcomm, IBM, Samsung, Nokia ve SAP gibi dev isimler katıldı.
·         İlk gün Microsoft Dünya Başkan Yardımcısı Alberto Arciniega ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'i ana konuşmacı olarak ağırlayan zirvede, ikinci gün ana sahnede efsanevi teknolog Kevin Kelly ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş vardı.  
·         Teknoloji alanında dolu dolu geçen 2 günlük bir zirveydi. Bence Türkiye’ de yapılan teknoloji fuarlarından çok daha etkin ve faydalıydı.
·          “Makinalar Arası İletişim”
Tüm makinaları akıllı halen getiren M2M (Machine to machine) sistemlerinin geleceği konuşuldu ve 10 yıl içerisinde dünyada 50 milyar cihazın M2M ağına dahil olacağının beklendiği açıklandı. Özetle tüm makinalar akıllı olacak ve kendi aralarından iletişim kurarak hayatımızda hayal edemeyeceğimiz yenilikler getirecekler.
·          “Pazarlama”
Zirvede konuşulan pazarlama bildiğimiz klasik pazarlamanın dışında tam manasıyla bir mobil şov ve getirdiği pazarlama yetenekleri anlatıldı. Pazarlama da mobil uygulamalar da en öne çıkan konuların başındaydı. Şimdi ve önümüzdeki zaman diliminde mobil çözümler işletmelerin olmazsa olmazları olacak gibi gözüküyor.
·          “Teknolojiyle İnovasyon”
Bu gün dünyada yapılan bir çok inovasyonun gelişen teknoloji ile yapıldığı söylesek yanlış bir şey söylememiş oluruz. Eğitim, sağlık, sanayi ve tüm sektörlerde inavasyon oluşturmanın aracı teknolojiden geçmektedir. Bu sebeple şimdi ve gelecekte teknoloji ile bütünleşmeyen hiçbir iş modeli başaralı olamayacak gibi çünkü teknoloji tüm insanlığın yaşam alanın merkezinde ve daha da merkezde olmaya devam edecektir. Zirvede de bu durum tüm oturumlarda çok net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Katıldığım tüm oturumlarda; merkezde insana ve insan hayatına, işe ve iş hayatına yönelik birçok yeni çalışma inovatif girişimlerin gösterdiği bir gerçek var ki klasik modeller tarih oluyor ve yeni teknoloji destekli modeller yerlerini alıyor. Gelecek te kim teknoloji kullanabiliyorsa yönetebiliyorsa başarının anahtarı onun elinde olacaktır.
·          “Akıllı Cihazların Dünyası”
Akıllı cihazlar hepimiz bildiği ve bir şekilde kullanmak zorunda olduğu bir dünya ve bu dünya geleceğin ta kendisi yani demode olmayacak bir form dan bahsediyoruz. Eski bilgisayar teknolojileri ile kıyaslandığında şu an kullandığımız akıllı cihazlar aslında birer süper bilgisayar durumundalar.
·         “CLOUD (Bulut) Dünyası”
·         Bulut bilişim’i kısaca tanımlamak gerekirse yazılımların yerel bilgisayarımızda değil de internet üzerinden erişime açık olan, dünyanın farklı yerlerinde bulunan sunucular üzerinden çalıştırılmasıdır. Faydaları ve imkânları uzun uzun açıklanabilir.  Zirvede bulut teknolojileri ile ilgili birçok oturum yapıldı. Oturumlar da insanlara bulutun ne olduğu ve ne işe yaradığı hayatımızın neresinde olduğu anlatılmaya çalışıldı. Bu gün bir mail hesabımız varsa bugün bir akıllı telefonunuz varsa akıllı tv niz varsa sizde bir şekilde zaten bulut tan faydalanıyorsunuz. Resimleriniz, belgeleriniz, rehberiniz, mailleriniz iş te o “x“ markaların bulutlarında depolanıyor. Kurumsal durumda bu şekilde oluyor ne kadar kurumsal bilginiz nerede duruyor ve gelecek nerede duracak.
·          “4G Dünyası”
Telekomünikasyon'da 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 100 Mbit/s ila 1 Gbit/s veri iletim kapasitesini sağlayabilen sistemlerin sistemi ve ağların ağı olmayı hedefleyen bir hizmettir. 17 Ağustos 2009'da ilk 4G testi dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden Verizon tarafından yapılmıştır. ABD'nin Boston ve Seattle kentleri arasındaki test başarıyla tamamlanmıştır. Ülkemizde de Turkcell bu testi 31 Temmuz 2013 te gerçekleştirmiştir ve 900 Mbps'e varan hızlar görülmüştür. Zirvede 4G standında kendi testlerimde 150 Mbps hızı gözlerimler görme fırsatım oldu. Bu gün mobil telefonlardan birçoğumuz alabildiği hız 2 ila 8 Mbps arasında olduğu düşünürsek bizi yakın gelecekte nasıl bir mobil internet hızı beklediğini siz düşünün.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen