1.03.2012

Windows "8" e bir bakış...


Microsoft, dün Windows 8'in geliştirici ön izleme sürümünü indirmeye sundu. Dokunmatik ekrana doğrudan destek sağlayan ve klasik arayüz yanında yenilikçi Metro arayüzünü de içeren bu yeni Windows sürümünü dün gece evimde heyecanla kurdum. Tablet kullanmayı seven biri olarak Windows 8 in yeni halinin tablet ve dokunmatik pc lerde kullanımın çok keyifli olacağını düşünüyorum.

Windows bu yeni sürümü ile esnek, hızlı ve dinamik bir yapıya bürünmüş. Yıllardır  alıştığımız “başlat” butonuna artık elveda diyoruz. Bu radikal karar sizi üzmesin çünkü yeni metro arayüzle aradığınız her şeyi bulmak ve aramak daha kolay.

Windows 7 de olduğu gibi klasik masaüstü aynen korunmuş diyebilirim, farklılık olarak Windows Explorer ribon menü ile geliyor. İnternet Explorer sürüm 10 da hediyesi…
Yeni bir program kurduğunuz da metro arayüzün sonuna ekliyor ve istediğiniz yere taşımanıza izin veriyor. Ben ilk önce Chorome kurdum :)

Görev yöneticisi de değişenlerden biri Yeni Görev yöneticisi uygulamayı kapatmadan çıkılınca Windows'un onu durdurması. Uygulama bellekte kalırken işlemci gücü tüketmiyor. Böylece yeniden açılırken kaldığı yerden hızla devam ederken atıl durumda işlemciyi meşgul etmiyor.
Ben kurdum baktım şimdi sıra sizde…Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Saygılar, Sevgiler...
Hüseyin Dikmen