8.05.2017

Jeunesse Global ile Dolandırıcılık İddiası "Yeni Nesil Titan Zinciri"


Üzülerek söylüyorum ki Ülkemizde kolay yoldan para kazanma hırsı tavan yapmış durumda para kazanayım da kim mağdur olursa olsun umurumda değil mantığı yerleşmiş zihinlere ve maalesef ki bu düşüncedeki insanların sayısı azalacağına artmaya devam ediyor. Hal böyle olunca yeni saadet zincirleri namı değer titan zincirleri her geçen gün farklı bir isimlerde ve sistemde türemeye devam ediyor. Ben bu hususta insanları bilgilendirmek için karınca kararınca elimden geleni yapmaya devam ediyor olacağım. Benim bu konudaki hassasiyetimin sebebi bu ve buna benzer konularla ile mağdur edilmiş insanları tanıyor olmam ile ilgidir bu uyarılarım sonucunda maddi bir çıkarım yoktur.

Konumuza dönersek Flexkom, Mega Holdings, Cryp Trade Capital,Coinspace,Kairos ve daha adını bilmediğim bir çok piramit  sistemi gerçek anlamda dolandırıcılık sistemleri hızını kesmeden bir bir piyasaya çıkmaya devam ediyor.

Ama bu sefer kinin başka bir önemi var çünkü bu Jeunesse Global sistemi ile adı anılan adam Türkiye’ de titan dolandırıcılığın Mimarı diyebileceğimiz 90’ lı yıllardan tanıyacağınız Kenan Şeranoğlu namı değer “Titan Kenan” kimdir yazının devamında açıklıyor olacağım.
Piramit Sitemi birkaç madde de anlatmak gerekirse;

- Ya hiç bir ürün pazarlaması yapılmaz ya da pazarladıkları ürün kamuflaj olarak sisteme girmek için kullanılır. Aslında sözde pazarlanan ürün yüksek ücreti ile ilk baştan siteme giren kişi dolandırmış olur.

- Yeni üye kazandıran kişiye komisyon ödenir.

- Aslında tüketicinin ya da pazarlamacının gerçekten ihtiyacı olan bir ürün satılmaz.

- Piramidin tepesindekiler çok kazanır altındakiler ya az ya da hiç kazanamazlar

- Sisteme ilk girenler hep daha sonra girenlerden daha çok kazanırlar

- Üretilen bir ekonomik değer olmadan sadece dolaşan para üzerinden komisyon alarak ve üye giriş ücretlerinden para kazanıldığı için sistemin her an çökme tehlikesi vardır. Ki şimdiye kadar yazdığımız bütün yazılardaki sistemler binlerce mağdur bırakarak çökmüştür.

- Altınıza sadece üye kaydı yaparak para kazanacağınız ile kandırılırsınız. Evet kazanırsınız da ama en yakınınızı sisteme dahil etmek için güveninizi satarak yaparsınız. Sistem çöktüğünde ne yapayım bende mağdur oldum diyecek kadar alçalmanız gerekir. Bu bir ticaret değildir güven satışı için oluşturulmuş bir dolandırıcılık sistemidir.

- Piramit sistemleri girdikleri ülkelerin yasalarına göre kurulmazlar ve vergi kaçırırlar.

- Piramit sistemleri 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri ile cezalandırılacaklar.

- Size anlatılan sistemi daha iyi anlamak için mantığınızda 100 kişilik bir köyde sistemi uyguladığınızda %10 ya da %20 bir baremin para kazandığını diğer kalan kısmın dolandırıldığını anlarsınız.

- Tüm sistemler sonunda çöküyor ama sistemerin dolandırıcılık olduğunu anlaşılana kadar milyonlarca dolar yurt dışına kaçırılmış oluyor.
  
Kenan Şeranoğlu ise yeniden piyasaya girdi. Posta gazetesinden Suna Akyıldız’ın haberine göre, ‘Jeunesse Global’ adında bir piramit pazarlama sistemi kurdu. Şeranoğlu bu sefer güzellik kremi satıp üyelik üzerinden para toplamaya çalışıyor. Sistemde kişilerden doğrudan para alınmıyor. Para kreme veriliyor.

1990’lı yılların sonunda kurduğu saadet zinciri ‘Titan’la adından çokça söz ettiren ve sonunda dolandırıcılık suçlamasıyla 10 yıl hapis cezası alan Kenan Şeranoğlu Posta gazetesinden Suna Akyıldız’ın haberine göre, ‘Jeunesse Global’ adında bir piramit pazarlama sistemi kurduğunu ve bu sefer güzellik kremi satıp üyelik üzerinden para toplamaya çalıştığı iddia ediliyor. Sistemde kişilerden doğrudan para alınmıyor. Para kreme veriliyor. Yani sizin anlayacağınız bu sistemler bu insanlar birer virüs gibi sürekli mutasyona uğruyor kendini yeni önlemlere karşı güncelliyor

Siz siz olun birilerini güvenini kullanarak gerçekten ihtiyacı olmayan bir şeyi ederinden çok daha fazla paraya yada buna benzer bir sisteme dahil olmak için paranızı harcamayın. Bu şekilde yaparak para kazanmanın helal olduğuna kendinizi inandırmayın ve bu inanmış insanlardan uzak durun.

Bize ilk okulda okuma fişlerinde "Ali topu tut" öğretiler Japon çocuklara "Yaşamak için üretmek zorundasın" fişini okuttular. Ne olursa olsun üretmeliyiz tüketerek köle oluruz.

Bu arada konu ile ilgili diğer yazılarım "Dolandırıcılık" etiketinde mevcut.

45 yorum:


 1. Network Marketing doğru yapıldığında iyi birşey dir ama sırf 3 5 kuruş daha fazla ve hızlı kazanmak için insanlara yanlış vaat ler ve yalan söyleme yoluna girerek malesefki insanları mağdur ediyorlar. Bunu yapan yanlış çalışan insanların yüzüne tümm sektörü veya şirketi karalıyorsunuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsmail Bey yazıya yaptığınız yorumunuz için teşekkür ederim. Helal dairede yapılan tüm ticaret hiç bir karşıtlığım olamaz. Lakin başta güven satarak ve insanların gerçekten ihtiyaçları olmadığı meta yada hizmetleri sırf sistemlerine üye yapmak için satan her türlü organizasyona karşıyım. Size uzun uzana cevap vermek yerine lütfen bu konular ile ilgili diğer yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

   http://www.huseyindikmen.com/search/label/Doland%C4%B1r%C4%B1c%C4%B1l%C4%B1k

   Sil
 2. Hüseyin Bey bu jeunesse hakkındaki düşünceniz nedir.Şuan ortada bir ürün var yani üretim oluyor.Kazanç planı hakkındaki görüşünüz nedir saadet zinciri sistemimi yoksa network marketing sistemine uygun mu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sinan Bey Merhaba yorumunuz için teşekkür ederim. Öncelikle yazımda da belirtiğim gibi Jeunesse Global sistemi kurgulayan adam Türkiye’ de titan dolandırıcılığın Mimarı diyebileceğimiz 90’ lı yıllardan tanıyacağınız Kenan Şeranoğlu namı değer “Titan Kenan” sadece bu sebep bile olumsuz düşünmem için yeterli kaldık ki kaynaklarda belirtiğim haberlerde sistemin çok açıkça bir dolandırıcılık yapısında olduğu anlatılmaktadır. Bu yapılar bir virüs gibi sürekli sürekli şartlara göre kendilerini geliştirmekte ve yeni yeni kılıflar kendilerine bulmaktadırlar. Network Marketing karması ile yapılan farklı bir ponzi dolandırıcılığı olduğunu söyleyebilir ve kesinlikle sisteme girilmesini tavsiye etmem.

   Sil
 3. Teşekkür ederim Hüseyin bey.O zaman sistemin en üstündeki insanlar zengin olup altta kalanların canı çıksın sistemi.

  YanıtlaSil
 4. Hüseyin bey bir sorum daha olacak . Jeunesse nin ülkedeki yasallığı nedir.

  YanıtlaSil
 5. Sinan Bey, Ülkemizde vergi levhası var mı yok mu bilmiyorum. Biraz abiyane olacak ama ülkemizde uyuşturucu ticareti yapmak ta yasal değil ama satılmayan semt yok gibi bir şey. Sistemin kendi yanlışsa yasal olsa ne yasal olmasa ne? Ayrıca her türlü yasalarda bir boşluk bulup kılıfına uyduruyorlar devlet tepkisini gösterene kadar adamlar milyon dolarları yurt dışına kaçırmış oluyorlar.

  YanıtlaSil
 6. Hüseyin Bey merhaba,

  Ben bir turizm şirketinde çalışıyorum. 10-12 saatlik mesai yapıyorum. Ama müdürüm 8-10 saat çalışıyor ve benden fazla maaş alıyor. İdare ederim diyorum ama yöneticiler 6-8 saat çalışıyor ve daha çok kazanıyor. Gariptir ki genel müdürümüz birkaç saatliğine ofise geliyor ama çok fazla maaş alıyor. Ve malesef ki patron hiç işe gelmiyor ama en çok o kazanıyor. Şirkete en son ben girdiğim için en az ben kazanıyorum. Bu piramit sistemden nasıl kurtulabilirim ?

  YanıtlaSil
 7. Samet Bey Merhaba, Yorumunuz için teşekkür ederim. Yorumunuzun söz konusu olan dolandırıcılık sistemi ile ilgisini anlayamadım. Ben de özel sektörde günlük 10-12 saat çalışan biriyim ama doktor olan yakın bir akrabam günde 3-5 saat çalışıyor ve benden daha çok kazanıyor. Ve bende diyorum ki keşke tıp okuyabilseydim diyerek iç geçiriyorum. Bu işin latifesi, Kapitalizme göre; toplumda iki sınıf bulunmaktadır: yönetenler ve yönetilenler. Kapitalizmin temel kuralı en yüksek çıkarı elde etmek üzerine kuruludur. Sizin bahsettiğiniz durum Kapitalizm dir. Bu düzenin değişmesini bende sizin kadar isterim.

  YanıtlaSil
 8. Şirket 9 yildir var ve amerika merkezli Allah aşkına ne titanı neKenan Şeranoğlu.Biraz araştirin da yazı yazin bari.Üye yapilarak ilerleyen her sistem titansa avonda herblifde enveyde hepsi titan. Ama yillarir bu şirketler devam ediyor dimi yoluna. Neden? Çunku ürün var ortada.İhtiyaci olmayan ürünler satarak demişsiniz yazinizda. Kime göre neye göre ihtiyaç. Sen fakirsen alma ozmn gençleştirici sağlik ürünü.Senin ihtiyacn yok die nie herkes adına konuşuyosn.Kaldki her bayan kozmetik ürünleri aliyo yemek-su değil tabiki.Ben 2009 yilinda QNETE girmiştm nami değer questnet o zmanda bütün haberlere çikti yeni titan diye.Bakiyorum şu an qnet hala var ama sizin gibi siteyi tiklatmak için yalan dolan haber yapanlar hiç eksilmedi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Talat Bey, siz beni yalan haber ile itham etmişsiniz ilk önce buna cevap verelim yazılarıma kaynak olan haberlerin kaynağı Türkiye' nin saygın kuruluşlarıdır öncelikle kaynaklarımı ve yazılarımın tamamını okumanızı size tavsiye ederim. Kaldı ki madem bu çook uluslu büyük şirketler dolandırıcılık yapmıyorlar bir iki avukatlarını göndersinlerde beni dava etsinler siz rahatsız oldunuz ama o denli büyük şirketler rahatsız olmuyor bu durum biraz komik değil mi? Bu ve buna benzer sistemlerden zarar görmüş birebir tanıdığım insanlar var. Sizin zarar görmemiş olmanız sistemi aklamaz. Yok şunun sitesi halen açık demekle bu sistemler aklanmıyor. Ona bakarsanız uyuşturucu satmakta içmekte yasak ama ülkenin her karışında sanki legalmiş gibi satılıyor. Sizce Türkiye'nin saygın haber kuruluşları size göre bu yalan haberleri keyifleri gelsin diye mi yapıyor? Bırakın Allah aşkına biraz gözlerinizi açın mağdur insanları dinleyin. Yok fakirmiş yok zenginmiş geçmiş yıllarda askeri ücretle çalışan birine dünyanın istediği ülkesinde beş yıldızlı otellerde bir hafta tatili faiş fiyatlarla satarak sistemlerine giriş yapan dolandırıcılık sistemleri vardı. Bu adamın Amerika' da tatil yapmaya ihtiyacı var diye aldı bu sisteme yoksa network e dahil olup verdiği parayı paylaşacak aç gözlü simsarlar yesin diye mi? Sadece gülüyorum... :)

   Sil
 9. Acaba Jeunesse'İ ne kadar tanıyorsunuz, hiç bir jeunesse distribütörü ile görüştünüz mü? ürünleri ve etkilerine şahit oldunuz mu? Kazanç planını ne kadar biliyorsunuz? sadece geçmişte bir takım yalan dolan işler yapıp milleti dolandırmış birinin de bu networke dahil olması ile(ki bunu sadece bir gazete haberine dayanarak iddaa ediyorsunuz) ilgili bir haberi kaynak göstererek nasıl olurda bu işi hakkı ile yapan binlerce distribütörü ve firmayı karalarsınız? örnek vermek gerekir ise bir suçtan dolayı hüküm yemiş bir suçlunun ceza evinden çıktıktan sonra başladığı bir şirkette mi güvenirliğini yitirir, Bugun dünyanın en büyük içeçek ve bisküvi fabrikalarında(marka vermedim tahmin edersiniz) kaç adet eski suçlu çalışıyor biliyor musunuz? sizin mantığınız ile o şirketlerde güvenilir sayılmaz öyle ise? şirketlerin güvenirliği çalışanlarına verdiği değer ve ücret aynı zaman da sunduğu ürün ile ölçülür, aylardır bu işi yapıyorum ne bir kişinin dolandırıldım dediğine şahit oldum ne bir kişinin bu ürün işe yaramıyor dediğine şahit oldum. ürünü kullanan da distiribütörlük yapanda memnun.

  Bir çift sözümde bu yazıyı okuyanlara var, Bugun türkiyede bir çok network marketing firması bulunuyor. ve bu şirketlere yıllarını vermiş insanlar yavaş yavaş jeunesse'e geçiyor çünki ürün ve kazanç planı benzersiz diğer hiç bir firmanınkine benzemiyor. böyle karalama haberler ve yazılar mutlaka yazılacaktır, emin olun ki bunlar gerçek dışıdır. ülkemizde gazeteciliğin ve haberciliğin parasal bir karşılığı olduğunu unutmayın. araştırın iyi kötü ne yazılmışsa okuyun kararınızı kendiniz verin.
  saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erdem Bey yazılarınızda sorduğunuz sorulara tüm yazılarımı düzgün bir şekilde okursanız cevap bulabilirsiniz. Siz yorumunuzda "örnek vermek gerekir ise bir suçtan dolayı hüküm yemiş bir suçlunun ceza evinden çıktıktan sonra başladığı bir şirkette mi güvenirliğini yitirir," elbette yitirmez ama şirketlerde yeni işe alacakları insanlardan sabıka kaydını boşuna istemezler hatta istemeyen şirket yoktur. Adı keçen şahıs ile yapılan haber ülkemizin saygın bir haber kuruluşudur . Siz niye bu kadar üstünüze alındınız zaten işleriniz tıkırındaysa bu adamlar sütten çıkmış ak kaşıksa benim yazdığım bu yazılar sorun yaratmaz keşke işe yarasa da insanlar biraz gözünü açsa... Lütfen sayfamdaki tüm dolandırıcılık yazılarını ön yargısız okuyunuz...

   Sil
  2. yazınızı 2-3 kez okudum yazınızda anlattıklarınızın gerçek ile hiç bir ilgisi yoktur. benim sorduğum hiç bir soruya da cevap vermemişsiniz. Yazının başlığı Jeunesse ile alakalı ama içerikte jeunesse'in insanları dolandırdığına ait bir kanıtınız yok.. jeunesse ve ürünleri ile ilgili hiç bir bilginiz olmadan gerçekliği tartışılır bir haber ile insanları yanıltıyorsunuz. jeunesse ürünleri işe yarar ürünlerdir, öyle ürünleri vardır ki kullandıktan 2 dk sonra vaad edilen işlemi gerçekleştirir. hayal satmaz ürün satar. üstüme alındım çünkü jeunesse ile çalışıyorum ve gayette memnunum gerek ürünlerden gerekse kazancından.

   siz yada bir yakınınız jeunesseden dolandırıldık diyorsanız kolay yoldan para kazanmak istemişsiniz ama kazanamamışsınızdır. bu işe girip para kazanamıyorsanız sorun şirkette değil sizdedir. çünki jeunesse de kolay yoldan para kazanamazsınız. kendi hatanız yüzünden insanlara yüzbinlerin üye olduğu ürünlerini kullandığı 2017 in en hızlı büyüyen ve en güvenilir network şirketini kanıtsız delilsiz kötülemeyin lütfen.

   dolandırıcılık karşılıksız olarak/yasa dışı yollar ile para kazanmaktır. jeunesse de böyle bir durum yoktur. jeunesse de tüm dünyadaki şirketlerin kullandığı pazarlama sistemini kullanmaktadır.

   Sil
  3. Anlaşıldı size ayrı ayrı yazarak cevap vermek üzerimize görev oldu.

   Birinci sorunuza cevabım; Jeunesse Türkiye' nin saygın haber yapan kurukulkarının hazırladığı dolandırıcılık haberlerinden tanıyorum. Ayrıca Jeunesse Dolandırıcılığı, Jeunesse Saadet Zinciri, Jeunesse Pramit Sistemi gibi tanımları ile internet üzerinde sizde bir arama yaparsanız tanıtıcı güncel reklamlar bulursunuz.

   İkinci sorunuza cevabım; hiç bir jeunesse distribütörü ile görüşmedim görüşmeyide düşünmüyorum inanmadığım özünde pramit sistemi olan ya da olduğu iddia edilen bir sistemin sözde distribütörü ile görüşmek istemiyorum.

   Yazdığınız yazıda başka da soru göremedim sonrasında siz nasıl böyle yaparsınız nasıl binlerce distribütörü ve firmayı karalarsınız gibi ithamlarda bulunmuşsunuz. Yok sabıkalı ise iş yapamaz mı? Diyerek saçma bir noktaya bağlamışsınız. Ben yazımda kayanak gösterdiğim saygın haber kuruluşunda geçen eski suçuda aynı bu şekil benzeri pramit sistemi olan birinden bahsediyorum. Daha iyi anlamanız için bir örnek vereyim onlarca çocuğu çocuk istismarı yapmaktan hüküm giymiş bir suçlaya cezasını çekip hapisten çıktıktan sonra çocuk bakım hizmeti yapan bir şirketin açmasının gayet doğal olduğunu kimsenin de bunun hakkında kötü düşünmemesi gerektiğini söylüyorsunuz.

   Aylardır bu işi yapıyormuşsunuz dolandırıcılığa şahit olmamışsınız diyorsunuz o zaman sizin için sorun yok! Binlerce distribütörü olan bu büyük şirketin hukuk mücadelesini onların avukatları değil de sizin gibi çalışanlar vermeye çalışıyor doğrusu bende bunu merak ediyorum. Bu sistemlerin içinde çalışan insanlar pramit sistemin Pazar doygunluğuna ulaşma zamanın durum ve şartlara göre 1-5 yıl olduğunu bilmiyorlar işin sonunda binlerce mağdur ortaya çıkınca ya çıkan dolandırıcılık haberleri doğruymuş demekle kalınıyor.

   Yorumun devamında herkes jeunesse geçiyor doğru yol burada diye bir reklam yapmış ve dolandırıcılık iddiaları haberlerini yapanları karşılığında para almak ile suçlamışsın. Ben sana söylüyorum benim bu yazılardan tek kuruş bir gelirim yok! İnsanların ve ülkemizin bu ve buna benzer sistemler ile zarar görmesini karınca kararınca engellemek için yazdığım yazılardır. Demişsin ki okuyun kararınızı verin evet bende öyle dedim zaten okuyun karar verin.

   Sil
  4. Sizden bu yazım ve buna benzer tüm yazıları tekrar okumanızı rica ediyorum. Yazımın altında kaynak gösterdiğim diğer yazıları da okumanızı rica ediyorum. He okudunuz fikriniz değişmedi mi? Zaten bu yazıları okuyan insanların da fikri değişmeyecektir. Ama yalan yanlış bir şeyler yazdığımı söylüyorsanız iftira attığımı söylüyorsanız bende sizi ispata davet ediyorum ayrıca sizin tabirinizle “binlerce distribütörü” olan bu büyük şirketin Türkiye’ nin saygın haber
   kuruluşlarını kaynak göstererek yazdığım yazılarımı kaldırmak için sizin gibi bir çalışanını görevlendirmek yerine avukatları ile hukuksal süreci başlatmasını beklerim. Neden başlatmaz acaba? 

   Yorumunuzda belirtiğiniz satılan bu çok yaralı ürünler 750-3000 TL arasında satılmaktadır. Yararlı ile başlayan cümlenizi duyunca aklıma gelen şu olduğu gece yarası uydudan yayın yapan rv reklamları var ya “artık saçınız yeniden çıkacak” “kel olmayacaksınız” “Bu kadar büyüdüğüne inanamayacaksınız” gibi sloganlar le ürün satmaya çalışanlar var ya onlar geldi aklıma sonrasında radyodan 150 TL ye son model telefonu satan radyo reklamları hani içinden hıyar çıkınca soluğu poliste alan zavallı mağdur adam geldi aklıma…

   Yorumunuzda “üstüme alındım çünkü jeunesse ile çalışıyorum ve gayette memnunum gerek ürünlerden gerekse kazancından.” Her gayet iyi ise ne sorun var devam edin! Yine söylüyorum sizin tabirinizle “binlerce distribütörü” olan bu büyük şirketi savunmak size mi kaldı. Yok mu bu adamların hukuk müşavirleri!

   Yorumunuzda benim yada yakınlarımın jeunesseden dolandırıldığımı yazdığımı söylemişsiniz. Ben yazımda bu ve buna benzer sistemlerden zarar gören bire bir tanıdıklarım olduğunu söyledim “jeunesse” adını direk kullanmadım. Ama kullanacağım zamanlar maalesef gelecek ben gelmeden biraz insanlar uyansın diyorum o kadar. Benden delil kanıt istemişsiniz sistem yakında patladığında mağdurlar çoğaldığına istemediğiniz kadar delil görürsünüz.

   90 lı yıllarda bu zamana kadar gelişen piramit sistemi her türlü çevre ve iklim koşullarına göre kendini geliştirmiş ve güncellemiştir. İnsanların bu yapıların dolandırıcılık üzerine kurulu olmadığını anlamamaları için binlerce kılıf düşünülmüştür. Ülkemizde Pramit Satış Sistemi kanun ile yasaklanmıştır sitemde kaynak gösterek yazdığım bununla ilgili bir yazı vardır. Lütfen okuyunuz.

   Erdem Bey bu sana son cevabımdır. Artık yazacağın yorumların benim için bir karşılığı olmayacaktır. Senin için harcadığım zaman ve emek fazlasıyla yeterlidir.

   Sil
  5. sondan başlayalım son cevabınız olmasına sevindim çünkü hep aynı şeyleri yazıyorsunuz. koca bir yazı yazının başlığı jeunesse dolandırıcılığı ama içinde jeunesse ile ilgili bir kanıt bilgi yok, ki zaten jeunesse i hiç bilmiyor ve tanımıyorsunuz. sizin için tüm network işleri dolandırıcılık. yanlış biliyor ve yanlış bildiğiniz varsayımınızı paylaşarak insanları yanıltıyorsunuz. dolandırıcılık varsayımını bir gazete haberine dayanarak kanıtlama çabasındasınız..diğerleride aynı haberi ondan alıp çoğaltmış. haberin gerçekliği de tartışılır. yalan haberler ile bu ülkede neler oldu siz daha iyi bilirsiniz. caresiz kalınca da konuyu saptırıp çocuk istirmarlarına giriyorsunuz.belkide avukatlar size prim vermek istemiyordur. üstelik bir de sinirleniyorsunuz. ilk başta farkına varmanız gereken durum network marketing ile piramit aynı şey değildir bunu öğrenmelisiniz.. günümüzde bir çok dolandırıcı network marketing yönetimi ile üyeler bulup insanları kandırıyor olabilir.bıçak ekmek kesmek içindir bıçakla adam öldürülürse bıcak kötü olmaz bıcağı kullanan kötü olur. umarım bu örnek piramit ile network marketing ayrımını kavramıza yardımcı olacaktır. jeunesse bıcakla ekmek kesendir. bıcakla adam öldürnler le karıştırmayın. jeunesse hayal satmıyor. vaatlari uçuk değil, elindeki ürün güçlü ,etkili ve tek. tüm dünyada son 2 yılın en hızlı büyüyen networku jeunesse dir. meyve veren ağaç taşlanacaktır sizde bu ağacı taşlayanlardansınız. bu içerik ile sitenize çektiğiniz trafik takdire şayendir.şu yorumlar bile sizi üst sıralara tırmandırmaktadır. sizinde çıkarınız paradan ziyade belki tanınmaktır. eğer ki bir gün jeunesse beni dolandırdı aldığım ürün yerine hıyar geldi. paramı çaldılar gibi bir şeye sahit olursam burada sizin yanınızda olacağımdan şüpheniz olmasın.1 yıllık araştırmam sonucu bu şirkete distribütör oldum. 100 yıllık avon ve amway veya LR gibi jeunesse de işini hakkı ile yapan bir network firmasıdır. dediğim gibi jeunesse den dolandırıldım diyen biri var ise lütfen benimle irtibata geçsin kendisini dinlemeye hazırım. varsayımlar üzerinden karalama yapmak etik değil.

   Sil
  6. Erdem Bey sizde aynı şeyleri yazmayı bırakıp bıçak ve ekmek gibi yeni tanımlar eklemişsiniz. :) Ayrıca yorum yazarak beni daha fazla tanıtmayı lütfen bırakın. Savunduğunuz markadan çok avon, amway gibi markaların adını telaffuz ederek kendinizi haklı bulmanız da beni daha çok heyecanlandırdı. Haberler ve benim yazılarım sizin de söylediğiniz gibi bir iddia eğer gizlenmiş bir piramit sistem değilse, sisteme krem alarak üye olan kişilerin onları sisteme üye yapan kişilerin hesaplarına hiç bir alın teri dökmeden kreme verdiği paralardan yüzde almıyorlarsa ve ahlak çerçevesinde helal bir kazanç kapısı ise ki bunu bize zaman gösterecek o zaman benim haber kaynağı göstererek yaptığım iddialar geçersiz olacaktır. Çıkan bu haberlerin yanıltıcı mı yoksa gerçek mi olacağını zaman gösterecek bakalım görelim. İnsanlarda yazıları okuyarak karar versinler. Ben hayatım boyunca meyve veren ağacı taşlamadım. Her daim üretmek ve paylaşmaktan yana bir insan oldum. Yalan haberleri siz daha iyi bilirsiniz demişsiniz buna bir örnek ile biraz açıklık getireyim “Kairos” piramit sistemi de aynı buna benzer bir tezgah ile insanları dolandırırken hatta nisan, motorola gibi büyük markaların isimlerini kullanarak sözde güven tazelerken ben insanları uyarıyordum. O zamanda yazdığım yazılardaki yorumlarda da birkaç kişi sizin şu an bana “yalan haber” “kanıtınız yok” gibi söylediklerinizi söylüyorlardı. Umarım sizin dediğiniz gibi çıkar ve kimse mağdur olmaz. Bu arada bence çocuk istismarı örneği çok iyiydi bence bıçak ve ekmek olmamış  Neden mi? Bir önceki yazınızda suçlu sabıkalı olması neyi değiştirir ki diye siz diretmiştiniz. Ben bir önceki yorumumda bunu açıkladım dolandırıcılık konusunda adını altın harfler ile yazdırmış bir kişi gidip kasap dükkanı yada fırın açmamış ki! :

   Sil
  7. Erdem Bey, bu arada son cevabım olmadığı için üzgünüm bir an dalgınlığıma geldi sizin yorumunuzu yayınladım yayınlayınca da cevap vermeden olmaz dedim. Bu arada adı geçen haberin ayrıntısında "Sisteme, on binlerce kişiden, ‘web sitesi satıyoruz’ gerekçesi ile para toplayan Mega Holdings’in liderlerinden Can Kakmacı, Enes Olğun, Fatih Yazıcı ve Soner Olğun da Jeunesse Global’e 'transfer' oldu. Savcılık soruşturmasına konu olan Mega Holdings'te binlerce kişinin mağdur durumda. " Yönetim kadrosuna çok iyi tanıdığımız pramitçilerin transfer olduğunu tekrar hatırlatayım dedim. Bu kadar piramit titancısı bir olursa çıkacak sonuç muhteşem olur sanırım.

   Sil
  8. Merhaba Hüseyin Bey, diğer yazılarınızı okumadım sadece bu başlık altında bu yazınıza kadar olan kısmı okumam yetti, gayet sabırla ve özverili bir şekilde fevkalade cevaplar ve yorumlar yapmışsınız. Bugün üniversiteden tanıdığım samimi arkadaşlarımdan birisiyle görüştüm o da bu işe girmiş daha önce mega içinde bana bişeyler anlatmıştı ona da girmedim. Bugün bunu anlatınca acaba? Dedim ve google amcada arayalım bakalım dedim yazınızı görünce haklı çıkmayı umut ediyordum ve sayenizde haklı çıktım. Bu tür şirketler gerçekten sadece en tepedeki kişiyi zengin ediyor sonradan girenler hüsran birdaha bulaştım bu lanet işe oda Lyoness Allah tan çok para vermedim o da patladı gitti. Sağlıcakla kalın Allah a emanet olun...

   Sil
  9. Değerli yorumunuz verdiğiniz doğru bilgiler için teşekkür ederim.

   Sil
 10. Yazdığınız Konu şirket ile hiç bir alakası yok. Ne ürünü denemişiniz, ne üye olmuşunuz. Diğer arkadaşının dediği gibi: Amway, Herbalife ve Avon onlar ne o zaman? Onlara hiç değinmemişiniz?

  YanıtlaSil
 11. Lütfen tüm yazılarımı okuyunuz aradığınız cevapları bulacaksınız.

  YanıtlaSil
 12. bu nasıl bir mantik huseyin bey insanlar size soylediklerinizin kanitini istiyor gerek yok interneti dolasin bircok yazi var diyorsunuz. size dist gorustunuzmu deniyor gorusmedim gorusmemde diyorsunuz urun kullandinizmu diyor gerek yok diyorsunuz. ben bu sirkete gecmeden once 2 ay arastirdum sizin gibi internette gelisiguzel yazilarida kendime muhattap almadim. once saglik bakanligina satis ruhsatlari icin kayitli olup olmadiklarini sordum. ardindan gumruk bakanligina sirket turkiyede kimin ustune kayitli diye sordum ardindan amerikadaki fda a icerik onaylarini sordum. sonra urun hakkinda sikayet aradum bulamadim sonra aldigi odulleri inceledim bi bakin bunlara is dunyasinin oscari kabul edilen odulden 1 yil icinde 6farkli alanda 6 adet altin odul aldi bu sirket yetmedi altin odul alanlarin icinden 1. oldu herkes salak birsix 3 bes intenet yazisiyla gercegi kesfettiniz. o bahsi gecen adam sirketle alakasi yok nisanlidi dist. birde sunu demissiniz cok guldum sabika kaydi ister sirketler goruyorum networkun n sini bilmiyorsunuz hangi network sabika kaydi istiyor. bu urunler japonyada dahi satista arastirin diycem ama sizin gideceginiz kaynaklar japonyada her urunun ulkeye kabul edilmedigini 3 asamali labratuvar incelemesinden gectigini ve bunu 1 kutu ustunden degil 1 konteyner mal ustunden yapildigini yazmaz. siz bulamadsiniz. facden beni takip edebilirsiniz soylediklerimi ve daha fazlasini belgeyle ispat ederim. son olarak megacilar gecmis eeee sirket iyi para kazandiriyo dileyen herkes gecer. bu arda ben devtte kadrolu ogretmenim gazi unuversitesinde 4 yil kozmatoji egitimi aldim ve ne egitimim icinde nede meslek hayatimda bu kadar muhtesem icerigin bir arda siselendigini gormedim. birde sunuda soyliyeyim iceriklerin hepsi guvenli oyuzden japonyada da satisda zaten.

  YanıtlaSil
 13. Sayın Öğretmenim kusura bakmayın ismini bahşetmesiğiniz için size adınızla hitap edemedim. Siz satılan ürün ile ilgili gerekli bütün araştırmaları u işin eğitimli bir uzmanı olarak yazmışsınız. Yaptığınız araştırmada satılan ürünün son derece iyi olduğunu ve japonyada dahi satıldığını söylemişsiniz hepsine eyvallah. Zaten yazımızda da yada kaynağımız da da sahte krem satıp insanları dolandırıyorlar demedik! Satış yapma sistemi ile ilgili bir piramit olgusu iddiası var . Benim şahsen tanıdığım insanlar da piramit sistemi mağdurlarıdır lütfen yazımı iyi okuyunuz. Sizin anlattığınız gibi süper bir bulaş ise Kozmetoloji alanında bir çığır açıyorsa ve ürünün pazarlanması sırasında bir piramit sistemi kullanılmıyorsa zaten sorun yok siz ve sizin gibi insanlar bu iddia haberleri ve yorumları okuyup geçerler. Sizden ricam dünya devi olan bu ürünün sahiplerinin benim kaynak olarak gösterdiğim haberleri kaldırması ve bu iddialara resmi olarak yanıt vermesidir.

  YanıtlaSil
 14. hüseyin bey ben kezban moeed son yorumda o tüm araştırmaları yapan öğretmen. kremler ve sirket son derece güvenli ayrıca sirketin iş dünyasındaki birçok ödülü toplamadı ve Dünya doğrudan satış dernegine (Dsa) üyeligi ve dsa tarafından güvenilir network şirketi olarak listede üst sıralarda yer alması şirketin bir pramit sisteme sahip olmadığının kanıtıdır. size yada isteyen herkese söylediklerimi belgelendirebilirim. bu tarz haberlere şirketin müdahale etmediği iddasına gelince... zaten bu haber niteliğindeki yazı sadece internette yayimlaninca sirket avukatları gerekli mudahaleyi yapti ve haberi yapan aynı kisi bu sefer cok farkli bir haber yaptı https://www.cnnturk.com/turkiye/titan-saadet-zincirinin-kurucusu-artik-istanbul-kartla-geziyorum burda haberi ve kimin yaptıgini gorebilirsiniz. ayrica sunu da soylemek istiyorum. gercekte insanlara fayda saglayan ve piyasadaki en yakin rakiplarinden 1000- 1500 tl daha ucuz olan bir urunu ureten sitket nasil piramit yani ponzi sistem olabilir. burda fayda uzuz urun ve gercek ticaret var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim ama ben eski yorumumdaki yazıdan alıntı yaparak size cevap vermek isterim, "Sizin anlattığınız gibi süper bir bulaş ise Kozmetoloji alanında bir çığır açıyorsa ve ürünün pazarlanması sırasında bir piramit sistemi kullanılmıyorsa zaten sorun yok siz ve sizin gibi insanlar bu iddia haberleri ve yorumları okuyup geçerler."

   Sil
 15. yazınızın sonunda siz ve sizin gibi insanlar bu yazıyı okur gecer diyorsunuz ya... iste öyle okuyup geçilmiyor çünkü bu yazıyı okuyan ve her söylenene inan insanlar var bu ülkede o yüzden çevrenizde ve ülkemizde pramit sistem yani ponzi sistem magduru çok. jeunesse pramit sistem degildir. Tüm dünyada yasal ve gerçek ürün üreten - fayda sağlayan piayadaki benzerlerinde ucuz satılan- bir şirkettir. Dedigim gibi söylediğim herşeyi belgeyle ispatlarım. milli egitimde öğretmenim adım kezban moeed.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öğretmenim ayrıca " 657 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde; “Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz," bunu kanunu size hatırlatmak istedim. Eve biliyorum kanun biraz esnek ve bu esnekliği fırsat bilip çoğu memur el altından ticaret yapıyor. Benim naçizane tavsiyem enerjinizi geleceğimiz olan çocuklara harcamanız dır. Sakın yanlış anlamayın tenkit yada tehdit olarak bir şey söylemiyorum yalnızca tavsiyem budur.

   Sil
 16. Yorum Yapan Öğretmenime yanıt olarak değil Genel bir Bilgi olması açısından;

  Memurların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre;
  - Tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamazlar.
  - Ticari mümessil veya ticari vekil olamazlar.
  - Kollektif şirket ortağı olamazlar
  - Komandit şirkette komandite ortak olamazlar.
  - Ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamazlar.
  - Adi şirketlere ortak olamazlar.
  - Anonim şirketlerde yönetim ve denetim kurullarında görev alamazlar
  - Limited şirketlerde, şirket yönetimi konusunda özel bir belirleme yapılmadığı müddetçe şirket ortağı olamazlar.

  YanıtlaSil
 17. http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/jeunesse-globale-18-odul-1989302/

  YanıtlaSil
 18. HÜSEYİN DİKMEN

  BEN ZEKERİYA KEMENT


  http://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/jeunesse-globale-yilin-sirketi-dahil-toplam-12-odul/  http://www.yurtgazetesi.com.tr/m/yurt-haber/jeunesse-global-e-yilin-sirketi-dahil-toplam-12-odul-h57235.html

  https://www.google.com/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/jeunesse-globale-18-odul-verildi-40562094

  bir şey hakkında tam araştırma yapmadan
  İNSANLARI YANLIŞ BİLGİLENDİRMEYİN.
  İNSANLARIN GÜNAHINA GİRMEYİN...

  Bu şirketin ürünleri sayesinde çok insan kanserden kurtuldu. Sağlıklarına kavustular, daha bir çok faydalarından dolayı kullanan insanlar daha sağlıklı

  Eger ki insanlara iyilik yapmak gibi bir niyetiniz varsa, GDO lu ürünleri halkın tüketimine açan şirketleri anlatın. Destek verenleri anlatın. ilaçları bir biyolojik silah olarak kullanan ve insanları buna bağımlı hale getiren firmaları anlatın ki insanlar daha bilinçli olsunlar önceden domuz gribi ve kuş gribi gibi hastalıklar yoktu. Şimdi ne ararsan var. Peki unları neden araştırmıyorsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zekeriya Bey değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Ben bu iddiaları yapan haberleri bloğumda haber yaptım adı üstünde bunlar iddia size göre bu iddialar doğru değil ve gerekli bilgilendirmeyi yapmışsınız. Yazıyı ve yorumları okuyan insanlar zaten kendi iradeleri ile durumu değerlendirmelidirler. Günaha girme yanlış bilgilendirme söylemlerinize katılmadığımı bilmenizi isterim. Kaynağını verdiğim haberleri tekrar incelerseniz onlarda bunların iddia olduğunu söylemekte. Burada kremden çok namı değer “Titan Kenan” nın krem ile anılmasından dolayı oluşmuş bir haber iddiası var. GDO lu ürünler ile sizin yapacağınız bilgilendirmeleri yada ilaçları bir biyolojik silah olarak kullananları anlatan yazınızı okumaktan keyif alırım. Ama beni bunları neden araştırmıyorsun demeniz biraz abesle iştigal olmuş. Sevgiyle kalın...

   Sil
 19. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 20. hüseyin bey 657 sizden daha iyi bildiğime emin olabilirsiniz. doğrudan satış yönetmeliğine ve 657 ye göre memurun doğrudan satışla ilgilenmesine engel yoktur. çünkü temelde bizler müşteriyiz. okumadan yazdığınız ve haddinizi aşan konularda tavsiye verdiğiniz için de teşekkür ederim. yorumlariniz benim için artık yorumsuzdur. saygılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın hocam, siz bir ürünü pazarlayıp satarken tacir veya esnaf olmuyorsunuz neden? Kanun "Tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamazlar." der illa bir açık bulacaksınız yani neymiş doğrudan satışmış...

   Esnaf yasalara göre muhasebe defteri tutup belli bir kar limitini aşmayan satıcılardır.

   Tacir ise yüksek meblağda kazanç sağlayan ve ticaret ile uğraşan kişidir.

   Bence yaptığınız iş hem esnaflık hem tacirlik hepsi bir arada yani...

   Bu arada sizde haddinizi aşmayın isterseniz. Karşınızda had bildirecek öğrenciniz yok. Beğenmiyorsanız okumayın takip etmeyin.

   Sil
 21. Hüseyin bey İsmim Özgün Pınar Herbalife Dist.
  Öncelikle hakli olduğunuz noktalar var evet bi dolandırıcıldönüşebilir network sistemi fakat o dolandırıldık diyenler mağdurlara çok iyi olmuş simdi ben Herbalife başlarken %25 ile başladım yavaş yavaş urun SATA SATA %50 süpervizör oldum 4 ayda ama kimileride 1.günden 8000 lık urun çekip %50 oliyimda 2 katına satiyim,nete koyiyim indirimli sürümden kazanirim yada bu isleri sadece para kazanmak için yapanlara oh olsun hic acimam benim her musterim sonuç aldı memnun kaldı üye oldu ve düzenli kendilerine beslenme olsun cilt bakım ürünleri olsun çekerler ama kendileri isterler neden faydasını gördüler çünkü . Ama dediğim gibi uyanikliga isin kolayina kaçanlar network da batmış kisilerdir.Ben elimde çanta geziyorum dışarda Network Marketing insanlara ulaşma sistemidir.Sen evde otur yan tek yat Enes Olgunun izle aaa adam milyon dolarlar kazanıyor ama ben daha satış yapmadım yok ya bu sistem yalan dolandırıcı bunlar diyenler doludur.Bu bizim isdede var oturuyim ben calismiyim para kasaniyim.Tekrar diyorum netwrok sisteminde elinde broşür çanta olacak her zaman günde en asami 50 kişiye o kartını vereceksin zora gelen yemeyenlerde ay ben girdim sisteme para kasanakiyorum kimse almıyor urun aman ben bi ise giriyimde calisiyim en iyisi diyenler dolu.Bunlar başarısız , tembel kişilerdir.Jeunesse şirketinin ürünlerine hayran birisiyim Herbalife dist. olarak hakkını yedirmem.Kolay para kazanmak yoktur bu iste ama zengin ve milyoner çıkarsın calisinca bu işlerden.Yeterki kendimize dürüst olalım ya benim kaç tane uyem var ben bu isi yapmak istiyorum diyen kaç kişi var çevrede daha instangram hesaplarinda takip sayıları ayni sonra ben para kazanamiyorum.Bizim insan egolu,cebine 1400 lirada koysa 1000 tlde 100 tlde o masabasi işinde şelfi çekip nete aticak saygıdeğer is adamı gibi ama bi yandanda hayal kurcak.Bana gore o insanlar yari olu insanlarıdır.Ben eski bankaciyim bu arada bana kimse bu sektörü karalayamaz.Size gelcek olursam kendinize bi misyon edinmissiniz su an bence sizde sisteme dahil olun enerjinizi iyi yönlerde harcayin.Artik bilim teknoloji ilerledi.Herşey nette insanların elinde telefon insanlar araştırmayı bakmayı seviyor.Ama tutupta merdiven altı ürün alanlara dolandırılan lara dicek lafım yok iyi olmuş onlara akilli ve araştırmacı olsunlar o zaman.Ben facede 55.000 kişilik grup biliyorum kadın evde bitki kuru hazirliyo 150 tlye veriyo millete sözde zayıflatma sonra o kişiler ölürler yada baslarina birşey gelir arkadasina sunu der yasa sakin alma Herbalife ben kullandım beter olsunlar.Hüseyin bey uyanin internet vee bilişim cagindayiz belki 50 sene sonra market gormiceksin etrafında.Bu sektöre laf ssöylemen için sektorde olmak gerek uzaktan atma,tutma ile anca kendini tatmin edersin.Gazeteler çok mu inandırıcı sen sizce ? Her okunan habere inanıyordu musunuz.Ben soyliyim bence siz herşeye muhalefet olmaktan başka öteye geçememiş zaman çizgisinde kalmis insanlardansiniz.Belkide yakin arkadaşınız network yapıyor çok para kazanıyor belki de tirnaklarinizi kemiriyosunuz hatta sizde denediniz belki olmadı yapamaadiniz sonra kazananlara kinlenip boyle bi konu actiniz ama iste Network Marketing isinide herkes yapamaz be :) aglamayalim kısacası .wellness.face instangram adresim bana ulaşabilirsiniz gerçekten network yapmak isteyen kisileri bilgilendiririm üye yapmak için değil sanki yaptığımızda para kazaniyoruz.Daha bunu bilmiyosunuski sistemle ilgili en ufak bilgin yok.Herbalife 110 TL üyelik fiyatı mesela shake hediye gelir 89 kiralık yani 20 tlye aslında üye olmuş ve kişi %25 iskontoya gecmis oluyor.Simdi ben bu kişiyi üye yaptığında kazancın 0 :).Ne dolandırıcılığı var bunda heee müşteri urun çekti demi ornegin 1000 liralık kazancın 200 TL her aynı çekçek hayır bizim amacımız ne gerçekten ürünleri sevdirmek üye yapmak ve kullandırmak ki musteriler zaten urunlere hayran kalıyor ve kullanıyorlar

  YanıtlaSil
 22. Selam, yorumunuz için teşekkür ederim. Benim geri kaldığımı, teknolojiyi takip edemediğimi, yok network market yapmak istediğimi, yapıp para kazanamadığımı yada kazanan insaları kıskandığımı yazmışsınız bence yaptığınız işi ve sistemi anlatarak bıraksaydınız daha saygın bir yorum olurdu. Bende yorumunuzu taktirle keyifle yayınlardım. Şimdi ise İddialarınıza uzun uzun cevap vermek yerine yorumsuz olarak yayınlıyorum ve yorumunuzda güldüğüm çok yer oldu bunu bilin istedim. Size çalışma hayatınızda başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
 23. Ürünlere bişey diyemem ama burada ciddi anlamda haksız kazanç var eğer herkes kazansın mantığı varsa sisteme ilk girenlerle sonradan girenler aynı komisyonu alsın... Bu tür şeylerde hep en tepedeki milyon dolarlar kazanıyor. Ürünler çok iyiyse eczaneler satsın siz niye satıyorsunuz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar
   network marketing sistem ile titan vari sistemler ayrı şeylerdir. siz demişsiniz ki baştaki kişiler milyonlar kazanıyor. size kendimden örnek vermek isterim çalışmış olduğum Doğrudan satış şirketimde ki Türkiye doğrudan satış derneği üyesidir. bu derneğe girme koşullarını da araştrmanızı isterim. benim 100 tl ye bakım ürünlerini alarak iş ortağım olan arkadaşım benden daha çok ciro yaparak beni geçmiş ve benden aylık yaklaşık 10 bin tl daha çok kazanıyor. evet hakediyor çalışıyor ki kazanıyor.
   bizim ürünlerimiz eczanelerde satılıyor :) yalnız eczaneler ya iş ortağı oluyor yada kendileri pazarlayabiliyorlar.
   şuan türkiyede bir eczaneci liderimiz türkiyede en çok kazanan network liderlerinden biri ve bunu 2 yılda yapmış bir bayan. bizim şirket 15 senedir türkiyede olan bir şirket. nasıl oluyor da 15 senedir yapan birini 2 senede ondan daha çok kazanabiliyor ? çünkü pazarlama planını incelerseniz herkes eşit cirosuna göre aynı primleri alır kendini büyüten kazanır.

   Sil
 24. arkadas ne kadar dolandirilmayi seviyor ? MEGA HOLDINGS, Cyros vesaire dolandiricilik. Bu da onun gibi olacak. Burada olumlu yorum yapan tiplerde Zamaninda MegaHoldings vesaire ye para yatirmis tipler. Siz siz olun boyle tiplere inanmayin. VERsinler size kremleri satin para kazanin. Uye yapmak ne ?

  Bu arada Dermatolog hekim olarak soyluyorum. KREM Boktan bes para etmez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 25. bol bol keriz bulma sistemi.

  YanıtlaSil